اثبات قابلیت نقدشوندگی بیت کوین

elon-musk-bitcoin.tesla_.1-750x430

 

اغلب رمز ارزها در حالی که هفته گذشته روزهای نزولی را سپری می‌کردند در دو روز اخیر مجددا وارد روندی صعودی شدند. بیت‌کوین فقط در روز دوشنبه بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت داشت تا با قدرت به بالای مرز ۵۰ هزار دلاری بازگردد. روز گذشته هم بیت‌کوین هر چند با شیب کمتر اما به صعود خود ادامه داد تا برای ساعاتی وارد کانال ۵۴ هزار دلاری شود. در حالی بیت‌کوین هفته گذشته با سقوط ۱۷ درصدی یکی از بدترین عملکردهای هفتگی خود در ماه‌های اخیر را به ثبت رسانده بود اکنون مجددا وارد مدار صعودی شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی‌بر اینکه شرکت تسلا یکی از پیشروترین شرکت‌ها در سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین دست به فروش ۱۰ درصد از ذخیره بیت‌کوین خود زده است. ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت تسلا اعلام کرده است که همچنان سرمایه‌گذاری شخصی خود در این بازار را دست نخورده باقی گذاشته است. ایلان ماسک اعلام کرده است یکی از اهداف شرکت تسلا برای فروش بخشی از دارایی بیت‌کوین خود نمایش قابلیت نقدشوندگی این رمز ارز است.

گزارش‌های شرکت تسلا نشان می‌دهد، این کمپانی از فروش بیت‌کوین در حدود ۱۰۱ میلیون دلار درآمد کسب کرده است، این در حالی بود که در ابتدای سال‌جاری تسلا اعلام کرده بود که در حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده است. ماسک اعلام کرده است که شرکت تسلا در حقیقت با فروش بخشی از دارایی بیت‌کوین خود در تلاش برای اثبات قابلیت نقدشوندگی این رمز ارز است؛ در حقیقت تسلا این سیگنال را به شرکت‌ها مخابره کرده است که از این پس به‌دلیل سرعت نقدشوندگی بالای بیت‌کوین می‌توانند از آن در ترازنامه‌های خود به جای پول نقد استفاده کنند. بیت‌کوین در حالی که در میانه ماه آوریل به سقف قیمتی خود ( در حدود ۶۴ هزار و ۸۰۰ دلار) رسیده بود، در هفته گذشته با شیبی زیاد تا کانال ۴۷ هزار دلاری سقوط کرد. اما در روزهای گذشته مجددا این رمز ارز جهش قدرتمندی را تجربه کرد. با بازگشت قابل ملاحظه بیت‌کوین مجددا ارزش بازار رمزارزها توانست به بالای مرز ۲ هزار میلیارد دلار برسد. در حالی این تولیدکننده خودروهای برقی دست به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین زده است که هنوز بسیاری از شرکت‌های بزرگ بر این باورند که بیت‌کوین یک دارایی پرریسک است. کرخورن، مدیر ارشد مالی شرکت تسلا همچنین روز گذشته اعلام کرده بود این شرکت به ارزش بیت‌کوین در بلند‌مدت باور دارد.

شکاکان به بازار بیت‌کوین

هنوز برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، تحلیلگران و استراتژیست‌های بازار، بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری سوداگرانه به حساب می‌آید و هنوز این گروه به بیت‌کوین به‌عنوان جانشینی قانونی برای پول نقد نگاه نمی‌کنند. به‌عنوان مثال کمپانی BCA Research Inc اخیرا اعلام کرده است با اینکه بیت‌کوین برخی از کاربردهای ضروری پول مانند واحدی برای شمارش و ذخیره ارزش بودن را دارد، اما به‌دلیل نوسانات قیمتی بالا محکوم به شکست است. البته گروهی دیگر از تحلیلگران بر پایه شاخص‌های پیش‌نگر نوسان اعلام کرده‌اند که نمودارهای این بازار نشان‌هنده این موضوع است که نوسانات بیت‌کوین در حال کاهش است. همچنین برخی دیگر بر این باورند که هنوز فقط ۱۱ سال از تولد بیت‌کوین می‌گذرد و این نوسانات برای این دارایی جوان بسیار طبیعی است. اما ایلان ماسک دقیقا در نقطه مقابل این گروه همواره به‌عنوان یکی از معتبرترین پشتیبانان بیت‌کوین شناخته می‌شده است. پس از سرمایه‌گذاری شرکت تسلا ماه گذشته اعلام شد که این شرکت پرداخت با بیت‌کوین برای خرید محصولاتش را می‌پذیرد. تحلیلگران قیمتی بازار نیز نسبت به بیت‌کوین به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته‌ای که باور به وجود حباب قیمتی در بیت‌کوین دارند و گروهی که پیش‌بینی قیمت ۱۰۰ هزار دلاری را تا پایان سال‌جاری برای این رمز ارز دارند.

طلا در انتظار نشست فدرال رزرو

طلا در بازارهای جهانی روز گذشته نسبتا روز آرامی را پشت‌سر گذاشت و در حوالی مرز ۱۷۸۰ دلاری نوسان کرد؛ مهم‌ترین علت تردید معامله‌گران طلا انتظار برای نشست فدرال رزرو بود. با توجه به آمارهای امیدوارکننده اقتصاد آمریکا و همچنین بهبود چشم‌انداز اقتصادی و نوسانات نرخ سود اوراق قرضه آمریکا، اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌دنبال سیگنال‌های فدرال رزرو در خلال صحبت‌های جرومی پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا هستند. بازارهای مختلف جهانی حساسیت بسیار بالایی نسبت به سیاست‌های این نهاد از جمله تغییرات نرخ بهره هدف و همچنین حجم خرید اوراق دارند. طلا در حالی هفته جاری را نیز با بازده مثبت ادامه می‌دهد که قبل از آن سه هفته متوالی صعودی بوده است.

Leave a comment