ثبت نام

استخر استخراج چیست؟

mining-pool-2-768×279 (1)

استخراج یکی از کلیدی‌ترین مفاهیم مربوط به بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. وقتی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ میلادی شروع به کار کرد، هرکسی با یک رایانه‌ی شخصی معمولی می‌توانست بیت کوین استخراج کند. دلیل این موضوع این بود که در آن زمان سختی استخراج بسیار پایین بود و نرخ هش شبکه هم چندان قدرتمند نبود. برای همین اضافه کردن بلوک جدید به زنجیره نیاز به سخت‌افزارهای مخصوص و قدرتمند نداشت.
اما در سال‌های بعدی که بیت کوین بیش از پیش به سر زبان‌ها افتاد و افراد زیادی رو به استفاده از آن کردند، سختی استخراج هم طی برنامه‌های زمانی مشخص افزایش یافت. بدین ترتیب دیگر امکان استخراج با رایانه‌های شخصی وجود نداشت و اگر هم کسی اقدام به این کار می‌کرد، باید سال‌ها منتظر می‌ماند و در آخر هم پاداشی که می‌گرفت بسیار ناچیز بود.

در حال حاظر برای اینکه بتوانیم رمز ارز مورد نظرمان را استخراج کنیم می توانیم از دو طریق عمل کنیم:

استخراج به صورت انفرادی(Solo mining)

استخراج انفرادی (سولو ماینینگ) به حالتی گفته می شود که ماینر یا همان استخراج کننده، به صورت انفرادی اقدام به استخراج یک کوین کند و به هیچ استخری متصل نشود. در اینصورت اعتبار تمام بلاک هایی که این افراد استخراج می کنند از آن آنهاست؛ همچنین پاداش بلاک را نیز به تنهایی دریافت می کنند.

استخراج به صورت گروهی ( اتصال به استخر ) یا Pooled mining

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج مکانی است که در آن استخراج کننده های مختلف با یکدیگر اجماع کرده و توان سخت افزاری خود را با دیگر استخراج کنندگان به اشتراک می گذارند.

هر ماینر چگونه در استخراج همکاری می کند؟

تراکنش های انتخابی از سمت استخر به ماینرها داده میشود.

اطلاعات ثابت موجود در داده ای که به عملیات رمزگذاری( هش) وارد میشوند، تراکنش ها و برچسب زمانی هستند.

هر ماینر مقدار عدد نانس را آنقدر تغییر میدهد تا هشی که محاسبه میکند کمتر از هش مورد نظر باشد.

اگر آن ماینر موفق به یافتن این هش شود، پاداش استخراج و کارمزد آن به صورت نسبی یعنی به نسبت قدرت پردازشی که یک ماینر در اختیار استخر قرار می‌دهد، به او پرداخت میشود.

انواع پاداش دهی در استخرها

روش پرداخت پاداش در هر استخر از استخر دیگر متفاوت است. هنگامی که ماینر بلاکی را حل می‌کند، نتیجه‌ای به دست می‌آید که باید به عنوان معیار کیفیت به آن نگاه کرد. عددی است که تعیین می‌کند افزودن یک بلاک جدید از تراکنش‌ها به بلاکچین، چه مقدار زمان میبرد. میزان سختی شبکه بیتکوین هر ۲ هفته به روز رسانی می‌شود، تا مطمئن شود که به صورت میانگین ۱۰ دقیقه زمان برای افزودن بلاک به بلاکچین صرف می‌شود.
اگر این سختی به دست آمده، از ۱ بزرگ‌تر باشد) در صورتی که بلاک‌ها سریع‌تر از حد انتظار استخراج شده باشند)، سختی افزایش می‌یابد (.اگر این عدد از ۱ کمتر باشد) در صورتی که بلاک‌ها کند تر از حد انتظار استخراج شده باشند (، سختی شبکه کاهش می‌یابد.
اگر ماینری بلاکی را که سختی آن بین سطح سختی استخر و سختی کوین است، برگرداند، آن بلاک به عنوان “سهم” ثبت می‌شود. اگرچه این سهم‌ها بلا استفاده می‌شوند، اما به عنوان اثبات کار ثبت می‌شوند. تا نشان دهند که ماینرها برای حل بلاک تلاش کرده اند. با این کار ماینرها نشان میدهند که نقش قدرت پردازش آنها در استخر چقدر خواهد بود.

هرچه قدرت هش ریت سخت افزار بالاتر باشد، سهام بیشتری تولید می‌شود.

ابتدایی‌ترین روش پرداخت “پرداخت به ازای هر سهم” (PPS) است. تفاوت این مدل‌ها در نرخ هر سهم می‌باشد. برای مثال:

استخرهای پرداخت نسبی (PM)

در این نوع استخرها، ماینرها به افزایش قدرت پردازش استخر کمک میکنند. و تا زمانی که استخر به استخراج یک بلاک مشغول است سهم خود را دریافت میکنند. بعد از اتمام حل بلاک ، ماینرها در ازای تعداد سهمی که دارند پاداش خود را دریافت میکنند.

استخرهای پرداخت به ازای هر سهم (PPS)
در این استخرها هم درست مثل مورد قبلی ماینرها در ازای کمک و همگاری در قدرت محاسباتی استخر سهام دریافت میکنند.با این تفاوت که در این نوع استخرها ، اپراتور دیگر منتظر نمیماند تا حل بلاک تمام شود. در لحظه سهم ماینر را پرداخت میکند.ماینر هر زمان که بخواهد میتواند سهم خود را مبادله کند.

استخر های همتا به همتا(PPM)

این نوع استخرها به استخرهای غیرمتمرکز معروفند. در این جا ماینرها هرمدان بر روی یک بلاکچین جانبی جداگانه فعالیت میکنند.زمانی که موفق به یافتن هشی کمتر از هش موردنظر شدند، این اطلاعات نه تنها در شبکه بیتکوین بلکه در زنجیره جانبی هم به روز رسانی میشود.این امر مانع از شکست و خرابی استخر و تقلب اپراتورها میشود.

اپراتور استخر این عملیات را برای هر کدام از ماینرها ادامه میدهد تا پاداش هر ماینر به نسبت قدرتی که در اختیار استخر قرار داده پرداخت شود.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین

سهم استخر های مختلف از میزان هش ریت بیت کوین

سهم استخر های مختلف از میزان هش ریت بیت کوین

استخر استخراج اترماین(ETHERMINE)

یکی از استخرها برای استخراج اتریوم استخر (Ethermine ) است.
Ethpool و Ethermine با اینکه دارای دو وب سایت جداگانه هستند، اما در حقیقت یک استخر استخراج اتریوم مشترک بوده که قدرت نرخ هش آن حدود ۴۹ ترا هش بر ثانیه می باشد! این استخر، در حقیقت بزرگ ترین استخر استخراج در شبکه اتریوم است که کاربران بسیار زیادی دارد.
علاوه بر قدرت بالا، عضویت در Ethermine و یا Ethpool کارمزدی حدود ۱ درصد از درآمد شما را در بر خواهد گرفت که در میان دیگر استخر های استخراج اتریوم ، جزو کمترین مقادیر کارمزد محاسبه می شود. قدرت بالا و هزینه پایین کارمزد، سبب شده است تا این استخر، تبدیل به یکی از بهترین استخر های استخراج اتریوم شود و تعداد کاربران بسیار زیادی داشته باشد.
اترماین خدمات خود را در اروپا، آمریکا و کل آسیا ارائه می دهد.
استخر Ethermine به شما اجازه می دهد تا یک حد آستانه برای دریافتی های خود نیز تعیین کنید. به این ترتیب می توانید عددی برای دریافتی های خود تعیین کنید تا به عنوان مثال با رسیدن به آن مقدار، اتریوم های شما به کیف پولتان واریز شود.می‌توانید آستانه آن را روی حداکثر تنظیم کنید که برابر با ۱۰ اتر است،  حداقل آستانه برداشت از عواید نیز ۰.۰۵ اتر می‌باشد.
در این استخر ۷۵ هزار ماینر در آن کار می‌کنند. برای متصل کردن ریگ خود به استخر Ethermine همچنین میتوان یکی از نرم افزارهای استخراج زیر را دانلود کرد:
۱- Claymore Miner
۲- Ethminer
۳- Phoenix Miner

استخر استخراج F2pool

f2pool یکی دیگر از استخر های استخراج ارزهای رمز پایه است که علاوه بر امکان استخراج اتریوم ، امکان استخراج ارزهای دیگری همچون مونرو، دش، بیت کوین کش، لایت کوین و سایر موارد را نیز دارد.این استخر به مولتی الگوریتم بودن شناخته می‌شود و بیش از ۴۰ ارز دیجیتال و ماینرهای بیش از ۱۰۰ کشور دنیا پشتیبانی می‌کند. این استخر حتی دارای اپلیکیشن موبایلی نیز می باشد و در همه جا قابل دسترس می باشد. نرخ هش این استخر در حال حاضر حدود ۳۶ ترا هش بر ثانیه است و پس از Ethermine قدرتمندترین استخر استخراج در میان سایرین می باشد.
هزینه کارمزد عضویت در این استخر حدود ۳ درصد از کل درآمد شما خواهد بود و کمترین میزان واریزی نیز ۰.۱ اتریوم می باشد. این استخر چینی با اینکه نسبت به Ethermine از هزینه کارمزد بالاتری بهره می برد اما کاربران بسیار زیادی دارد و از استخراج ارزهای زیادی نیز پشتیبانی می کند.
این شرکت در سال ۲۰۱۳ در شهر پکن تاسیس شد. بخاطر محبوبت این شرکت، F2Pool توانست به سرعت به دیگر قاره‌ها نیز خودش را گسترش دهد.
این سرویس اکنون در روسیه، کانادا و ایالات متحده و برخی دیگر کشورها در دسترس است. تا به امروز، استخر F2Pool با در اختیار داشتن ۲۰.۲% سهم بازار استخراج، رتبه اول استخرهای استخراج در بازار را در دست دارد.

استخر استخراج slush pool

استخرslush pool از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین  است در سال ۲۰۱۹ به عنوان دومین استخر برتر بیت کوین شناخته شد.این استخر  توسط شرکت ساتوشی لبز که سازنده کیف پول ترزور هم هست در سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد و تا کنون به استخراج بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ بیت کوین پرداخته است.استخر اسلاش پول اولین استخر استخراج بیت کوین است.و سطح امنیت بسیار مناسبی دارد.به صورتی که طی نتایج یک آمارگیری مشخص شد ۳% از کاربران از این استخر استفاده می کنند. این استخر به خاطر یک ویژگی بین کاربران محبوب شد و آن سیستم پاداش دهی براساس امتیاز است. یعنی  متوقف شدن فعالیت ماینینگ توسط کاربر موجب کاهش امتیاز و در نتیجه کاهش سهام کاربر می شود. این روش پرداخت پاداش مبنی بر امتیاز باعث شده کاربران به این اسخر وفادار بمانند و همچنین باعث کاهش امکان تقلب نیز شده است. رابط کاربری این استخر بسیار مناسب است و  این سایت اطلاعات و خبرهایی که در صفحات اجتماعی خود منتشر می کنند را در داشبورد استخر اپدیت می کند. کارمزد این استخر ۲% است که این کارمزد نسبت به سایر استخرهای استخراج اندکی بیشتر است.

استخر استخراج “Antpool”

استخر استخراج ” Ant Pool “ یکی از معروف ترین استخر های ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. شما می توانید به صورت رایگان در این استخر یک حساب ایجاد کنید. متأسفانه این استخر ای پی کاربران ایرانی را محدود کرده است و برای استفاده از این استخر باید از یک نرم افزار تغییر ای پی استفاده کنید. اگر بخواهیم درباره ظاهر این استخر بگوییم، سطح رابط کاربری آن متوسط است و تقریباً کمی برای افراد مبتدی ممکن است سخت باشد. بااین‌حال این استخر همان‌طور که گفتیم یکی از شناخته شده ترین استخر های ارز دیجیتال بیت کوین می باشد.
امنیت این استخر مناسب است و می توان به عنوان یک استخر امن آن را حساب کرد. با وجود تمام خوبی های این استخر، یکی از معایبی که زیاد به چشم می خورد مشخص نبودن کارمزد آن است. متأسفانه مقدار کارمزد این استخر مشخص نمی باشد و این موضوع نیز برای بعضی از ماینر ها یک مشکل به حساب می آید.
خوشبختانه این استخر، از امکان تائید دو مرحله ای پشتیبانی می کند، شما می توانید پس از ورود و ثبت نام در استخر، تائید دو مرحله ای حساب خود را فعال کنید تا حساب کاربری شما در استخر ” Ant Pool ” ایمن شود.

استخر استخراج BTC.com 

استخر استخراج بیتکوین ” BTC.com “
استخر ” BTC.com “ توسط شرکت ” Blocktrail ” راه اندازی شد. پس از مدتی مالکیت این استخر به کمپانی معروف و مشهور ” Bitmain ” واگذار شد. همانطور که می دانید کمپانی بیت مین جز بزرگ ترین و معروف ترین شرکت ها تولید تجهیزات ماینینگ می باشد. این کمپانی نیز علاوه بر تولید تجهیزات ماینینگ مدیریت این استخر را نیز برعهده دارد. خوشبختانه این استخر کارمزد مشخص و کمی دارد همچنین زمان واریزی پاداش ها نیز خیلی مناسب است. به گفته کاربران این استخر پاداش ها را در کمتر از ۲ ساعت برای ماینر ها واریز می کنند.
ثبت نام در این استخر نیاز به تائید هویت دارد. این کار توسط شماره تماس صورت می گیرید یعنی شما با وارد نمودن شماره تماستان و سپس دریافت کد هویت خود را تائید می کنید. متأسفانه این استخر در سال ۲۰۱۹ پیش شماره ایران یعنی ” ۹۸+ ” را از لیست خود حذف نمود. به همین دلیل دسترسی ایرانیان قطع شد. اگر علاقه مند به استفاده از این استخر هستد می توانید با در دست داشتن شماره یک کشور دیگر، اقدام به ثبت نام کنید.

استخر استخراج  ViaBTC Pool

این استخر، یک استخر شناخته شده می باشد که در کشور چین در سال ۲۰۱۶ تأسیس و در همان کشور نیز فعالیت می کند. شما می توانید در کنار استخراج بیت کوین در این استخر، در صورت موجود بودن تجهیزات به استخراج ارز های دیگر همانند: زی کش، دش، مونرو، اتریوم، بیت کوین کش و… بپردازید.

متأسفانه نرخ کارمزد این استخر، نسب به استخر هایی که تا کنون معرفی شده است بالا می باشد. کارمزد استخر ” ViaBTC Pool “ در روش های پرداخت مختلف فرق می کند اما در مجموع ۳ درصد می باشد که تقریباً می توان گفت عددی بالا است.

مزایای استخر‌های استخراج

۱. درآمد پایدار و ریسک کمتر: با افزایش سختی یافتن بلاک‌ها، استخراج انفرادی هر روز با درصد موفقیت کمتری همراه است و ممکن است چند ماه تلاش در استخراج انفرادی منجر به دریافت سود استخراج نشود. اما استخرها با توجه به اینکه توان بالایی از پردازش را در اختیار دارند، طبعا در یافتن بلاک‌ها موفق‌تر هستند و سود استخراج را به شکل منظم به ماینرها پرداخت می‌کنند.

۲. راه‌اندازی ساده‌تر و امکانات بیشتر: سرپرستی استخراج مسائل مختلفی در بر دارد که ماینر‌های یک استخر نیازی به پرداختن به آن ندارند. به عنوان مثال در استخراج انفرادی شما مستلزم داشتن فضایی برای ذخیره یک نسخه از بلاک‌چین‌های خود هستید درصورتی‌که در استخراج استخری این هزینه‌ها مربوط به استخر است. از طرفی تصمیم‌گیری راجع به استراتژی استخراج و ریسک‌های آن، متعلق به استخر است و ماینر مستقل از نتیجه‌ی این تصمیمات، در ازای توان پردازش خود، پاداش دریافت می‌کند.

معایب استخرهای استخراج

۱. کارمزد تراکنش: به‌جز استخرهایی که از روش پرداخت FPPS استفاده می‌کنند، دیگر استخرها همواره مبلغی را به‌عنوان کارمزد از ماینر دریافت می‌کنند. این کارمزد عموما بین ۱ تا ۵ درصد از دریافتی ماینر است.

۲. اختیار و اعتماد: ماینر باید طبق قوانین و استراتژی‌های استخر عمل کند و در واقع اختیاری در انتخاب روش‌های استخراج ندارد. ممکن است فرآیند استخراج به دلایلی توسط استخر متوقف شود و ماینر‌ها پاداشی دریافت نکنند. از طرفی برای اطمینان از تقسیم عادلانه‌ی پاداش استخراج بین اعضا، راهی جز اعتماد برای ماینر‌ها باقی نمی‌ماند. هرچند به طور معمول استخرها اعتبار خود را با چنین اقداماتی به خطر نمی‌اندازند، اما همچنان این مسائل بخشی از معایب استخراج استخری به حساب می‌آید.

<div id="sabavision_zone_10118-Z909_plate"></div>sidebar_ads

تبدیل ساعت و تاریخ

Choose Date & Time:
- :
From Timezone:
To Timezone:
Converted Time:

مارا دنبال کنید

  • Twitter
  • telegram
  • inestagram

ساعت جهانی

  • USA/New York
  • UK/London
  • UTC
  • IRN/Tehran