ثبت نام

الگوریتم اجماع بلاک چین چیست؟

Negar_۲۰۲۱۰۶۲۸_۰۰۱۸۰۹
ب

الگوریتم‌های اجماع به این معناست که یک گروه بر سر یک روش با هم به توافق می‌رسند.الگوریتم اجماع ساز و کاری است که باعث میشود تمام نودهای شبکه، بر طبق این الگوریتم مشخص، به تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید بپردازند.
الگوریتم های اجماع قابلیت اطمینان در شبکه بلاکچین را فراهم کرده و اعتماد را در بین شرکای ناشناخته در یک محیط محاسبات توزیع شده برقرار می کنند. اساساً ، یک پروتکل اجماع تضمین می کند که هر بلاک جدیدی که به بلاکچین اضافه می شود ، تنها نسخه از حقیقت است که مورد توافق همه گره های زنجیره ای است. مدل های اجماع بلاکچین بر اساس اهداف خاصی مانند دستیابی به توافق ، همکاری ، برابری گره ها و مشارکت اجباری هر گره در روند تأیید است.
الگوریتم های اجماع از بسیاری از سیستم های دنیای واقعی از جمله PageRank گوگل ، توازن بار ، شبکه های هوشمند ، همگام سازی ساعت و کنترل هواپیماهای بدون سرنشین پشتیبانی می کنند.

انواع الگوریتم اجماع

 • گواه اثبات کار (PoW)
 • گواه اثبات سهام (PoS)
 • گواه اثبات سهام خصوصی شده (dPoS)
 • گواه اثبات سهام استیجاری یا اجاره‌ای (LPoS)

گواه اثبات کار (PoW)

الگوریتم گواه اثبات کار معروف‌ترین الگوریتم اجماع در بلاکچین و رمز ارزها است. این الگوریتم اولین بار در بیت کوین استفاده شد و بعد در فورک‌های بیتکوین و بعد از مدتی هم سایر ارزهای دیجیتال از این الگوریتم استفاده شد.
گواه اثبات کار یا Proof of Work در واقع در سال ۱۹۹۳ توسط سینتیا دورک و مونی نایر معرفی شد. این پروتکل در اصل مانع از حملات DDoS و سایر سوء استفاده‌ها در شبکه میشود و همچنین از ایجاد اسپم در شبکه هم جلوگیری میکند. در بیت کوین گواه اثبات کار به همراه هشینگ در سیستم ماینینگ به کار رفت و روشی به وجود آورد که از نفوذ هکرها جلوگیری می‌کرد.
گواه اثبات کار نوعی از الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتباربخشی به تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین، ماینرها با هم رقابت کرده تا تراکنش‌ها رو حل و به بلاک اضافه کنند‌.
فرایند استخراج بر عهده نودهایی به نام ماینر است. ماینرها در شبکه باید معادلاتی رو حل کنن که بسیار دشوار و پیچیده هستند. ماینرها همچنین در حل کردن این پازل‌ها با هم رقابت میکنند؛ زیرا هر ماینری که معادله را زودتر حل کند، میتواند تراکنش رو به بلاک اضافه کند و جایزه بلاک رو برای خودش بردارد. برای حل کردن این پازل‌ها ماینرها باید توان محاسباتی بالایی داشته باشند تا بتوانند به حل مسائل بپردازند.

اغلب ارزهای دیجیتال برتر جهان از الگوریتم اثبات کار پیروی می‌کنند، با این حال برخی از آن‌ها در حال آزمایش الگوریتم‌های دیگر برای حفظ امنیت شبکه خود هستند. مشهورترین رمز ارزهایی که از اثبات کار استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

 • بیت کوین
 • اتریوم
 • بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
 • لایت کوین (Litecoin)
 • مونرو (Monero)

گواه اثبات سهام (PoS)

بعد از PoW مشهورترین الگوریتم اجماع PoS است. این الگوریتم اولین بار در سال ۲۰۱۱ و در Bitcointalk برای حل مشکلات گواه اثبات کار معرفی شد.
در حالی که هر دو الگوریتم هدف یکسانی برای دستیابی به اتفاق نظر در بلاک چین دارند، اما روند رسیدن به هدف در آن ها کاملاً متفاوت است؛ مفهوم گواه اثبات سهام بیان می‌کند که یک شخص میتونه تراکنش‌های بلاک‌ها رو با توجه به تعداد کوین‌هایی که در اختیار داره، استخراج یا تأیید کند .به این معنی که کسی که دارای کوین‌های بیشتری باشد ،قدرت استخراج یا تایید بیشتری هم خواهد داشت. البته در این الگوریتم خبری از دریافت پاداش نیست و تاییدکنندگان که به آنها Forger هم گفته می شود، فقط از طریق کارمزد تراکنش‌ها کسب درآمد می‌کنند.
البته هیچکدام از رمز ارزها به شکل کامل از گواه اثبات سهام استفاده نمی‌کنند و تا به امروز هیچ ارز دیجیتالی وجود ندارد که این الگوریتم را به صورت کامل استفاده کرده باشد. میشود اتریوم رو اولین ارز دیجیتال دانست که سعی میکنه از این الگوریتم استفاده کند و البته همچنان راه زیادی تا پیاده‌سازی کامل ان دارد.
الگوریتم PoS از یک فرایند شبه تصادفی برای انتخاب یک نود برای اعتبارسنجی بلاک بعدی استفاده می‌کند. این انتخاب بر اساس ترکیبی از عواملی مانند شامل مدت زمان استیکینگ، انتخاب تصادفی و دارایی نود است.

گواه اثبات سهام خصوصی شده (dPoS)

خیلی از افراد الگوریتم اجماع dPoS را نسخه کارآمدتر و عادلانه‌تری از مکانیزم گواه اثبات سهام در نظر می‌گیرند.
بلاک چین‌های مبتنی بر dPoS دارای سیستم رای‌گیری هستند که طی آن، سهامداران شبکه‌ کار خودشان را به شخص ثالث برون سپاری می‌کنند، به عبارت دیگه، میتوانند برای انتخاب نمایندگان رای بدهند و این نمایندگان از طرف سهامداران به ایمن سازی شبکه خواهند پرداخت. به این نمایندگان، شاهد یا Delegator نیز گفته میشود و آن ها مسئول دستیابی به اجماع طی تولید و تایید بلاک‌های جدید هستند.
بیت شرز (BitShares)، استیم (Steem)، آرک (Ark) و لیسک (Lisk) نمونه پروژه‌های ارز دیجیتالی هستند که از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام خصوصی شده استفاده می‌کنند. البته پروژه‌های معروفی مثل کاردانو (ADA) و ترون (TRX) نیز از این الگوریتم اجماع استفاده می‌کنند.

گواه اثبات سهام استیجاری یا اجاره‌ای (LPoS)

گواه اثبات سهام استیجاری برای اولین بار در پروژه ویوز (Waves) در سال ۲۰۱۶ استفاده شد.

این الگوریتم به طور کامل در ماه می ۲۰۱۷ عرضه شد و به کاربران کلاینت ویوز لایت که نود کامل اجرا نمی‌کردند ،امکان داد تا توکن های ویوز خودشان را به نودهای ماینینگ اجاره بدهند. توکن‌های اجاره داده شده در حساب کاربران مسدود میشود و قابل معامله یا انتقال نیست؛ در عین حال، توکن‌ها در کنترل کامل دارنده حساب قرار می‌گیرد و اجاره در هر زمانی میتواند به پایان برسد ، که با در نظر گرفتن قابلیت‌های مورد نیاز برای اجرای نود کامل و نیاز به آنلاین بودن ۲۴ ساعته، فقط بخش کوچکی از جامعه ویوز نودها را اجرا می‌کنند.

توکن‌هایی که به نود ماینینگ اجاره داده میشوند، برای افزایش سهام ماینر مورد استفاده قرار می‌گیرند و منجر به افزایش شانس ماینر در خصوص یافتن بلاک بعدی میشوند، سیستم گواه اثبات سهام استیجاری، امنیت شبکه را به دو روش بهبود میدهد:

روش اول اینه که هرچقدر  توکن‌های ویوز بیشتری برای ایمن سازی شبکه استفاده شود؛ زیرا جمع آوری توکن‌های مورد نیاز و ضروری برای انجام حمله ۵۱ درصد برای مهاجم سخت‌تر میشود.

روش دوم اینکه توکن‌های ویوز را از آدرس کیف پول آنلاین به نود اجاره داد؛ اما خود نود آنلاین فقط حداقل موجودی رو خواهد داشت. این امر خطر هک شدن توکن‌های ویوز از کامپیوترهای آنلاین را به طور چشمگیری کاهش میدهد؛ چون رمز ارزهای اجاره داده شده به ماینر انتقال داده نمیشوند.

این الگوریتم باعث شد که مقیاس پذیری شبکه ویوز افزایش زیادی داشته باشه و بتونه حدود ۱۰۰ تراکنش رو در ثانیه تایید کنه و همینطور کارمزد این شبکه رو هم به طور چشمگیری کاهش بده. اما به هر حال از LPoS استقبال چندانی نشد.

<div id="sabavision_zone_10118-Z909_plate"></div>sidebar_ads

تبدیل ساعت و تاریخ

Choose Date & Time:
- :
From Timezone:
To Timezone:
Converted Time:

مارا دنبال کنید

 • Twitter
 • telegram
 • inestagram

ساعت جهانی

 • USA/New York
 • UK/London
 • UTC
 • IRN/Tehran