الگوی ابر سبز و قرمز پوشاننده چیست

InShot_۲۰۲۱۰۸۰۱_۱۲۳۹۵۱۵۴۶

الگوی Engulfing از جمله الگوهای بسیار مهم بازگشتی در بین الگوهای کندل استیک است که به وفور در بازار اتفاق می‌افتد. این الگو از دو کندل مخالف هم (یکی صعودی و دیگری نزولی) تشکیل شده است به طوری که کندل اول (سمت چپ) کندلی با بدنه کوچک و کندل دوم (سمت راست) کندلی با بدنه بزرگ که تمامی‌بدنه ی کندل اول را پوشش می‌دهد (انگلف می‌کند).
از الگوی Engulfing با اسامی‌” ابر پوشاننده” “پوشا”و “پوششی” نیز یاد می‌شود.

انواع الگوی ابر پوشاننده :

الگوی ابر پوشاننده به دو الگوی “ابر سبز پوشاننده یا bullish engulfing” و “ابر قرمز پوشاننده یا bearish engulfing” تقسیم می‌شود.

Bullish Engulfing : الگوی ابر سبز پوشاننده یک الگوی بازگشتی صعودی است و در انتهای یک روند نزولی ظاهر می‌شود و باعث صعودی شدن بازار می‌گردد در واقع این الگوها زمانی ظاهر می شوند که جهت روند تغییر کند. این الگو از دو کندل متوالی و مجاور بهم تشکیل شده که کندل اول نزولی با بدنه قرمز و کندل دوم صعودی وسبز است. اندازه کندل دوم به مراتب بزرگتر از کندل اول است به گونه ای که کل بدنه و شاخ و دم کندل اول در درون کندل دوم جای می‌گیرد. اگر قیمت از سقف الگو بالاتر رفت می‌توانید وارد بازار شوید.

Bearish Engulfing : الگوی ابر قرمز پوشاننده یک الگوی بازگشتی نزولی است و در انتهای یک روند صعودی ظاهر می‌شود و باعث نزولی شدن بازار می‌گردد. این الگو از دو کندل متوالی و مجاور بهم تشکیل شده که کندل اول صعودی با بدنه سبز و کندل دوم نزولی و قرمز است. بدنه‌ی شمع قرمز بدنه، دم و شاخ شمع سبز رنگ را دربرمی‌گیرد. اگر قیمت از کف الگو پایین‌تر رفت می‌بایست از بازار خارج شد. همچنین وجود گپ در این الگو حائز اهمیت است.

نکات مربوط به الگوی Engulfing:

  • معمولاً حجم معاملات در کندل دوم نسبت به روزهای قبل بیشتر است و هرچقدر این حجم بیشتر باشد بر اعتبار الگو افزوده می‌­شود.

  • الگوی ابر پوشاننده در انتهای روند اتفاق می‌افتد و باعث تغییر روند می‌شود.

  • حالت ایده ­آل الگوی ابر پوشاننده  آن است که بدنه کندل دوم (که بدنه ­ای بزرگ دارد) علاوه بر بدنه کندل اول، سایه­‌های آن را نیز به طور کامل پوشش دهد.

  • هرچقدر بدنه کندل دوم بزرگ­تر و بدنه کندل اول کوچکتر باشد بر اعتبار الگو افزوده می‌شود.

  • اگر کندل اول (سمت چپ) یک دوجی باشد اعتبار الگو بیشتر است و اگر کندل سمت راست دوجی باشد رنگ آن اهمیتی ندارد.

  • مشاهده الگوی ابر سبز پوشاننده در روند صعودی بیانگر ادامه دار بودن روند صعودی است و بالعکس، تشکیل الگوی ابر قرمز پوشاننده در یک روند نزولی بیانگر ادامه دار بودن روند نزولی است.

  • اگر کندل دوم علاوه بر کندل قبل خودش، کندل­‌های بیشتری را پوشش دهد اعتبار الگو بیشتر می‌شود.

  • اگر کندل دوم یک مارابوزو کامل باشد اعتبار الگو بیشتر است

معامله گری با الگوی  ابر پوشاننده (Engulfing) :

در تصویر بالا پس از مشاهده الگوی ابر سبز پوشاننده در حمایت می‌توانید وارد معامله شوید. الگوهایی که در حمایت شکل می‌گیرند به قدری مستعد رشد هستند که می‌­توان تنها با اکتفا به همین نکته وارد معامله شد. اما اگر فرد محتاطی هستید می‌­توانید تا تشکیل کندل تأیید صبر کنید و سپس وارد معامله شوید.
کندل تأیید در ابر سبز پوشاننده ، کندلی­ است سبز رنگ که قیمت بسته شدن آن بالاتر از قیمت بسته شدن کندل دوم الگو قرار دارد.
پس از مشاهده ابر سبز پوشاننده می‌توانید حدضرر خود را بر روی حداقل قیمت کندل دوم تنظیم کنید.

در شکل بالا مجموعه ای از الگو های ابر پوشاننده را مشاهده می کنید. الگوی شماره ۱ بازار را از روند صعودی به روند جانبی یا خنثی کشانده است. الگوی شماره ۲، مکثی در روند صعودی به وجود آورده است و الگوهای ابر قرمز پوشاننده ۳ و ۴ و ۵ اخطار های بازگشت روند را صادر کرده اند.

Leave a comment