الگوی ستاره دنباله دار (shooting star)چیست؟

IMG_20210901_130748_860

الگوی ستاره دنباله دار (shooting star) یک الگوی بازگشتی نزولی است که بعد از یک روند صعودی تشکیل می شود. این الگو زمانی تشکیل می شود که قیمت به سمت بالا رو به حرکت می باشد و ناگهان قیمت افت می کند و رو به کاهش می رود که به این دلیل سایه  بلندی در سمت بالا شکل می گیرد که این سایه حداقل باید دو برابر اندازه بدنه کندل اندازه داشته باشد، و سایه پایینی کم یا بدون سایه ، و یک بدن کوچک است.

هنگامی که پایین‌ترین قیمت و قیمت بسته شدن یکی شود کندل ستاره دنباله دار تشکیل می‌شود.

کندل ستاره دنباله دار نزولی به این دلیل قدرت نزولی بیشتری دارد که خرس‌ها توانسته‌اند گاوها را کاملاً به عقب برانند و حتی قیمت را تا پایین‌تر از قیمت باز شدن به زیر بکشند.

در این حالت خرس‌ها توانسته‌اند پیشروی گاوها را خنثی کنند اما نتوانسته‌اند قیمت را به سطح قیمت باز شدن باز گردانند.

کندل ستاره دنباله‌دار چه چیزی به ما می‌گوید؟

ستاره‌های دنباله‌دار سقف یا برگشتی بالقوه را نشان می‌دهند. کندل ستاره‌ی دنباله‌دار زمانی بیشترین اثرگذاری را دارد که تعداد کندل‌های صعودی آن سه یا بیشتر باشد و هر کدام سقف قبلی را بشکند. علاوه بر این، کندل‌های مذکور ممکن است در دوره‌ افزایش کلی قیمت به وجود بیایند، حتی اگر چند کندل آخر نزولی باشد. ستاره‌ی دنباله‌دار به دنبال رشد قیمت باز شده و بعد در طول آن روز با قدرت بالا می‌رود. اما در نهایت فروشندگان وارد می‌شوند و سهم را به محدوده‌ قیمت آغازین بر می‌گردانند. این اتفاق نشان می‌دهد که خریداران در پایان روز کنترل را از دست داده و فروشندگان جای آن‌ها را گرفته‌اند. هرچه سایه‌ی بالای کندل بلندتر باشد، تعداد خریدارانی که در طول روز خرید کرده و حالا به ضرر رسیده‌اند بیشتر است، چون قیمت به نقطه‌ی آغازین برگشته است.

کندلی که پس از ستاره‌ی دنباله‌دار شکل می‌گیرد همان چیزی است که سیگنال کندل ستاره‌ی دنباله‌دار را تایید می‌کند. سقف کندل بعدی باید پایین‌تر از سقف کندل ستاره‌ی دنباله‌دار قرار بگیرد، و قیمت پایانی آن هم پایین‌تر از قیمت پایانی ستاره‌ی دنباله‌دار تعیین شود. در حالت ایده‌آل، کندلی که پس از ستاره‌ی دنباله‌دار به وجود می‌آید پایین‌تر یا همسطح قیمت پایانی کندل قبلی باز می‌شود و بعد با حجم‌های سنگین به سطح‌های پایین‌تر می‌رود. اگر پس از ستاره‌ی دنباله‌دار روزی نزولی را داشته باشیم، این اتفاق برگشت قیمت را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که قیمت همچنان سقوط خواهد کرد.

مثالی برای استفاده از ستاره دنباله‌دار

در این مثال، قیمت در یک روند صعودی کلی در حال افزایش است و این روند درست تا قبل از کندل ستاره‌ی دنباله‌دار ادامه دارد. این کندل نشان می‌دهد که در یک روز قیمت ارز بالا رفته اما در انتها دوباره به همان قیمت ابتدایی خود بازگشته است. در روز بعد قیمت پایین‌تر آمده و به این ترتیب تایید می‌شود که قیمت به زودی از این هم پایین‌تر خواهد آمد. اگر معامله‌گر به این نمودار توجه کرده باشد، می‌دانسته که باید پوزیشن خود را ببندد.

Leave a comment