ثبت نام

انواع دفتر کل توزیع شده (DLT)

IMG_20210705_023248_028
ب

در مقاله قبلی مفهوم دفتر کل توزیع شده و ویژگی های آن را بیان کردیم. حال انواع دفاتر کل توزیع شده را توضیح می دهیم:

انواع دفتر کل توزیع شده:

 1. بلاکچین(BLOCKCHAIN)

 2. هش گراف(HASH GRAPH)

 3. گراف مدور جهت دار(DAG)

 4. هولو چین (HOLOCHAIN)

 5. تنگل (TANGLE)

 6. رادیکس (TEMPO)

بلاکچین (blockchain)

بلاکچین شناخته ترین دفتر کل توزیع شده است. بلاکچین شبکه ای از مجموعه بلاک هاست. اطلاعات در دفتر کل بلاکچین به صورت زنجیره ای از بلاک ها ذخیره می شود. هر بلاک شامل زمان، تاریخ و اطلاعاتی در مورد ارسال کننده تراکنش است. هر بلاک علاوه بر اطلاعاتی که درون آن ذخیره | می شود دارای شماره شناسایی ای ID به نام هش است. هش به صورت مجموعه ای از کاراکتر ها است که برای ساخت آن از الگوریتم های خاصی استفاده می شود. هر بلاکی با توجه به اطلاعاتی که درون آن قرار دارد، هش مربوط به خودش را دارد و این هش به نحوی نماد اطلاعات درون آن بلاک می باشد. جالب اینجاست اگر حتی بخش بسیار کوچکی از اطلاعات تغییر کند یا حذف شود، هش به طور کلی عوض می شود. حتى هش بلاک های دیگر هم عوض می شود. چون هر بلاکی علاوه بر هش خودش، هش بلاک قبلی را درون باک خود دارد. بنابراین از این جهت است که به آن زنجیره بلاک ها میگویند.

هش گراف (hashgraph)

هش گراف یکی از انواع مختلف دفترکل توزیع شده است که ادعا می کند می تواند از فناوری بلاک چین پیشی بگیرد. هرچند این ادعا بی اساس هم نیست، زیرا هش گراف از چندین ویژگی برتر نسبت به بلاک چین برخوردار است. این ویژگی ها را می توان به سه بخش زیر دسته بندی کرد:
• مقیاس پذیری بیشتر که می تواند تا۲۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد.

• از معادلات ریاضی معقول تری برخوردار است.

• امنیت بهتری دارد.

هم چنین گفتنی است که هش گراف از پروتکل گاسیپ (gossip) بهره می برد. هر نود می تواند اطلاعات امضا شده مربوط به تراکنش جدید و تراکنش های دیگری که از بقیه گرفته را به همسایه خود که به صورت تصادفی انتخاب شده، انتشار بدهد (که به آن event می گویند). همسایه ها رویدادهای گرفته شده را با اطلاعاتی که از بقیه نودها گرفتند جمع اوری می کنند و آنها را به صورت یک رویداد جدید در می آورد و بعد آن را به یک همسایه دیگر که آن هم به صورت اتفاقی انتخاب شده، می فرستد. این روند به همین صورت ادامه پیدا می کند تا اینکه همه نودها از اطلاعاتی که در اول ساخته شده با فرستاده شده آگاهی پیدا کنند.

گراف مدور جهت دار (DAG)

یکی دیگر از انواع مختلف دفترکل توزیع شده DAG (گراف مدور جهت دار) است. DAG به عنوان جایگزین بلاک چین دارای تمام ویژگی های آن با بهبود بسیار بهتری است. یکی از مزایای بسیار مهم DAG، قابلیت ارائه نانو تراکنش
های بدون کارمزد است. این موضوع به دلیل آن است که مقیاس پذیری با رشد شبکه بهبود می یابد. به عبارت دیگر هرچه تراکنش ها بیشتر باشد، مقیاس
پذیری بهبود می یابد. DAG مکانیزم اجماع متفاوتی دارد. DAG پردازش
تراکنش ها را در نودها ذخیره می کند. تمام نودها در شبکه، تراکنش ها را تایید می کنند. هر نود می تواند تراکنش را شروع کند اما برای تایید، باید حداقل دو تراکنش قبلی را تایید کنند.

هولوچین (Holochain)

هولوچین نوع جدیدی از دفتر کل توزیع شده است که شرکت آن به منظور ایجاد روش جدیدی برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز آن را ارائه داده است. در سیستم نوظهور هولوچین، اجماع جهانی صورت نمی گیرد. درعوض هر نماینده در بلاک چین عمومی، یک فورک شخصی حفظ می کند که به طور محدود بر بستر بلاک چین عمومی با جدول هش توزیع شده، مدیریت و ذخیره می شود. این موضوع باعث می شود هیچ محدودیت مقیاس پذیری وجود نداشته باشد و برنامه های غیرمتمرکز بر بستر هولوچین نسبت به بلاک چین های سنتی می توانند با انجام کار کمتر بازده بیشتری داشته باشند.

تنگل (Tangle)

تنگل یک نوع دفتر کل توزیع شده است که به منظور ذخیره سازی و پردازش تراکنش های مخصوص
شبکه آیوتا (IOTA) استفاده می شود. تنگل برای گسترش اینترنت اشیا توسعه داده شده است و اساسا رشته ای از تراکنش ها است که توسط نودها ذخیره شده اند. در تنگل برخلاف بلاک چین، ماینرها وجود ندارند و تراکنش ها به جای ماینرها توسط کاربران به شبکه اضافه می شوند. تنگل به جای آنکه بلاک چینی برای ذخیره دفتر کل باشد، حاوی DAG است. تنگل برای ایجاد چارچوبی برای تراکنش های اینترنت اشیا است و هرچه تراکنش های بیشتری رخ دهد، تنگل مقیاس پذیرتر می شود.

رادیکس (TEMPO)

یکی دیگر از تازه واردان عرصه دفترکل توزیع شده، رادیکس (Radix) است. این پروژه به شما امکان می دهد تا بدون نیاز به بلاک چین برای شبکه های عمومی یا خصوصی به ایجاد دفترکل توزیع شده Tempo بپردازید. رادیکس بسیار سبک است به طوری که نیازی به سخت افزار خاصی ندارید. دفترکل توزیع شده رادیکس هم چنین برچسب های زمانی فارغ از سایر عملکردهای زیر ارائه می دهد.

• هر مورد در این دفترکل به اسم یونیورس (Universe) و
هر رویداد به اسم اتم (Atom) است.

• دفترکل جهانی در بین خوشه ای از نودها توزیع شده است، هر نود می تواند انتخاب کند که زیرمجموعه ای از دفتر کل به اسم شارد ها را به همراه داشته باشد. این توزیع مجدد، مقیاس پذیری را چندین برابر افزایش می
دهد.

• تمام شاردها، نودهایی را با ID منحصربه فرد به همراه
دارند. الگوریتم های مخصوص برای رویدادهای
برچسب زمانی در دفترکل مورد استفاده قرار می گیرند.

• نودها از پروتکل گاسیپ برای انتشار و همگام سازی
شاردها استفاده می کنند.

• نودها از کلاک های منطقی برای تایید تراکنش ها استفاده می کنند که همراه با یادآوری توالی تراکنش ها برای دستیابی به اجماع است.
مزایای دفترکل توزیع شده (DLT) به طور کلی می توان گفت دفتر کل توزیع شده علاوه بر مزایای بی شماری که دارد، تمامی نواقص دفتر کل متمرکز را بر طرف می کند.
امنیت از آنجا که سرور مرکزی وجود ندارد و تمامی اطلاعات در سیستم های اعضا توزیع شده است، بنابراین امکان هک و یا حمله به آن بسیار دشوار است. زیرا اگر فردی بخواهد اطلاعاتی را تغییر دهد یا هک کند می بایست این کار را در سیستم تمامی اعضای شبکه انجام دهد که واضح است تقریبا نشدنی است.

<div id="sabavision_zone_10118-Z909_plate"></div>sidebar_ads

تبدیل ساعت و تاریخ

Choose Date & Time:
- :
From Timezone:
To Timezone:
Converted Time:

مارا دنبال کنید

 • Twitter
 • telegram
 • inestagram

ساعت جهانی

 • USA/New York
 • UK/London
 • UTC
 • IRN/Tehran