باگ Coinmarketcap قیمت ارزهای دیجیتال را به ترتیب چند تریلیون دلار در هر سکه نشان می دهد.

IMG_20211215_112627_102

روز ۱۴ دسامبر، حتی برای چند دقیقه، بدون شک شادترین روز برای هولدرها بوده و همه این‌ها به لطف وقوع اختلال سایت کوین مارکت کپ صورت گرفته است.
وجود یک باگ در سایت کوین مارکت کپ، محبوب‌ترین وب‌سایت قیمتی در صنعت رمزارزها باعث شده تا قیمت ارزها در مقطعی در حد چند تریلیون دلار بالا برود؛ به طوری که اگر به این سایت سری می‌زدید، با بیت کوین ۸۵۰۸۶۷۱۳۶۰۵۳.۷۲ دلاری، اتریوم ۱۷۰۵۹۸۶۰۲۱۶۹.۶۵ دلاری و بایننس کوین ۳۳۵۲۰۹۱۱۴۷۸ دلاری مواجه می‌شدید. افزایش قیمت دیوانه‌وار در این سایت بر استیبل کوین‌ها هم تاثیر گذاشت و بهای USDC و تتر را به ترتیب تا ۴۲۰۴۲۹۰۴ و ۶۹۸۹۴۲۶۷.۲۳ دلار افزایش داد.

اختلال در وب سایت کوین مارکت کپ سایر ارائه‌دهندگان خدمات رمزارز را هم تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال، کاربران برخی از کیف پول‌های رمزارز همچون جکس (Jax) گزارش دادند علیرغم ثابت ماندن موجودی، بهای دارایی‌های آنها سر به فلک کشیده است.
به طور مشابه، وب سایت‌های دیگر هم تحت تاثیر قرار گرفتند. به عنوان مثال، CNBC افزایش تریلیون دلاری را در قیمت رمزارزها نشان داد در حالی که در یاهو فایننس بیت کوین به ۳۰۰۰۰ دلار سقوط کرد.

به نظر می‌رسد این مشکل به اختلال در API مربوط باشد. پس از تشخیص این باگ، تیم توسعه کوین مارکت کپ به حل مشکل پرداخت و آن را برطرف کرد. با این حال ساعاتی بعد دوباره این مشکل بروز پیدا کرد. کیف پول رمز ارز تراست ولت نیز در نمایش قیمت‌ها دچار اختلال شده است و به گزارش بلومبرگ، صرافی کوین بیس نیز در نمایش قیمت‌ها تجربه مشابهی داشته است.

برخی پروتکل‌های دیفای از داده‌های قیمتی کوین مارکت کپ استفاده می‌کنند. پروتکل DefiChain در توییتی اعلام کرد:

به دلیل بروز مشکلاتی در API کوین مارکت کپ، تمام صندوق‌های DefiChain متوقف شده‌اند تا وام‌های ارائه شده با مشکل مواجه نشوند.

این نشان می‌دهد که ممکن است به دلیل نوسان قیمت رخ داده برخی از وثیقه‌ها ممکن است لیکویید شوند.
تیم توسعه کوین مارکت کپ هنوز دلیل این افزایش قیمت را اعلام نکرده است، با این حال، اطمینان داد سرورهای خود را به دلایل امنیتی مجدداً راه‌اندازی خواهد کرد.

Leave a comment