ثبت نام

تفاوت ارز دیجیتال با ارز رمز نگاری شده وارز مجازی چیست؟

photo_2021-05-25_15-52-53
ب

ارز رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی (cryptocurrency) به اشتباه در زبان فارسی به ارزهای دیجیتال ترجمه شده است. هم اکنون در اکثر سایت‌های فارسی زبان از ارز دیجیتال به جای ارز رمز نگاری شده استفاده می‌کنند که این موضوع بیشتر یک غلط مصطلح است. باید گفت هم اکنون ارز دیجیتال و رمز ارز، در ایران یک مفهوم پیدا کرده‌اند.
ولی در اصل این مفاهیم از همدیگر مجزا هستند.

 


ارز دیجیتال (Currencies Digital): به شکلی از پول گفته می‌شود که امکان جابجایی در شبکه کامپیوتری را داشته باشد.

نکته: اگر ارز دیجیتالی توسط بانک مرکزی یک کشور صادر شود آن را “ارز دیجیتال بانک مرکزی” Central Bank Digital Currency می‌نامند. در این حالت بانک مرکزی یک کشور، اسکناس‌های ارزی خود را به صورت دیجیتال منتشر می‌کند. مثلاً دلار دیجیتال.

 


ارز رمزنگاری شده (Currencies Crypto): این اصطلاح از سال ۲۰۰۹ به وجود آمد و به نوعی ارز دیجیتال گفته می‌شود که تولید و انتقال آن با استفاده از الگوریتم‌های خاص رمزگذاری شده، کنترل و تعیین می‌شود و به ‌طور غیر متمرکز (بدون وابستگی به یک بانک و یا کشور خاصی) بر بستر شبکه بلاکچین کار می‌کند. مثل: بیت کوین و اتریوم و … .


ارز مجازی (Currencies Virtual): این اصطلاح از سال ۲۰۱۲ توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) به وجود آمد. ارز مجازی یک روش پرداخت در بین اعضای یک انجمن یا گروه مجازی خاص است که به صورت آنلاین در یک شبکه اختصاصی معامله می‌کنند. مثلاً سکه‌های بازی‌های کامپیوتری که فقط در همان بازی ارزش دارد و نمی‌توان در خارج از بازی، خرید و فروش کرد.
نکته: هم ارزهای مجازی و هم ارزهای رمزنگاری شده، زیر مجموعه ارزهای دیجیتال هستند.


 

<div id="sabavision_zone_10118-Z909_plate"></div>sidebar_ads

تبدیل ساعت و تاریخ

Choose Date & Time:
- :
From Timezone:
To Timezone:
Converted Time:

مارا دنبال کنید

  • Twitter
  • telegram
  • inestagram

ساعت جهانی

  • USA/New York
  • UK/London
  • UTC
  • IRN/Tehran