صرافی یونی سوآپ چیست؟UNI SWAP

images (1)

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ 

یونی سواپ یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز در حوزه ارزهای رمزنگاری شده است که افراد بدون ثبت نام و نیاز به احراز هویت، صرفا با در اختیارداشتن کیف پول ارز دیجیتال خود می‌توانند به آن متصل شده و رمز ارزهای خود را معامله کنند. دکس‌ها به خصوص برای کشورهایی مثل ایران که تحریم هستند،‌ کاربرد زیادی دارند. یونی سواپ در ابتدا فقط معاملات اتر و توکن‌های ERC20 را پشتیبانی می‌کرد، اما با ظهور راهکارهای لایه ۲ معامله توکن‌ها در شبکه‌های آپتیمیزم،‌ آربیتروم،‌ پالیگان و همچنین سلو نیز در یونی‌سواپ انجام می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شده است و حجم معاملاتی نزدیک به صرافی‌های متمرکز متوسط و بسیار بالا به نسبت اغلب دکس‌ها دارد. این صرافی با استفاده از استخرهای نقدینگی کار می‌کند و کاربران به جای یک نهاد متمرکز به قراردادهای هوشمند اعتماد می‌کنند. افراد می‌توانند در این استخرها سرمایه‌گذاری کرده و نقدینگی تامین کنند، در ازای این کار نیز در کارمزد معاملات شریک می‌شوند.

توکن UNIبلاکچین

سپتامبر ۲۰۲۰ شاهد لانچ توکن حاکمیتی یونی سواپ یعنی UNI بودیم.  یونی سواپ در یک ایردراپ به کاربرانی که قبل از سپتامبر در این صرافی معامله انجام داده بودند، ۴۰۰ توکن UNI پاداش داد. کاربران با در اختیار داشتن این توکن،‌ می‌توانند در مدیریت پروتکل یونی سواپ و تصمیم‌گیری‌های آن مشارکت کنند. یونی سواپ با ارائه UNI قصد دارد تا به سمت حاکمیت غیرمتمرکز حرکت کند.

صرافی‌های متمرکز قابل معامله یونی سواپUNI

صرافی های متمرکز معتبر و بزرگ مثل بایننس، کوین بیس،‌ کوکوین و غیره و همچنین تعدادی از صرافی‌های غیرمتمرکز از جمله خود یونی سواپ،‌ سوشی سواپ و غیره قابل معامله است.

معرفی امکانات صرافی یونی سواپ

سرویس Swap

از این بخش کاربران می‌توانند برای مبادله توکن‌ها اقدام کنند. از لیستی که وجود دارد می‌توانید توکن‌های مورد نظر خود را مشخص کنید و اگر توکن موجود نبود،‌ امکان اضافه کردن آن با استفاده از آدرس قرارداد هوشمندش وجود دارد. تنظیماتی هم برای اسلیپیج و زمان انجام تراکنش وجود دارد و کارمزدها نیز قابل مشاهده و تنظیم است.

قسمت Tokens

در این بخش می‌توانید وضعیت توکن‌های مختلف در یونی سواپ را مشاهده کنید. مواردی که نمایش داده می‌شود شامل قیمت توکن، تغییرات قیمت، ارزش کل قفل شده آن و حجم معاملات آن در یونی سواپ ورژن ۳ است. بازه زمانی مورد نظر برای مشاهده اطلاعات و تغییرات را هم از بین ۱ ساعت، ۱ روز، ۱ هفته، ۱ ماه و ۱ سال می‌توانید انتخاب کنید.

سرویس NFT

بخش NFT خدمت جدیدی است که یونی سواپ ارائه می‌کند و یونی سواپ را تبدیل به تجمیع‌کننده مارکت‌پلیس‌های توکن‌های بی‌همتا کرده است.

قسمت Pool

در این قسمت می‌توانید با کلیک روی New Position نسبت به تامین نقدینگی اقدام کنید. اگر پوزیشن فعالی نیز وجود داشته باشد، در همین قسمت قابل مشاهده و مدیریت است. همچنین با کلیک روی Top Pools به بخش آمار یونی سواپ هدایت می‌شوید و می‌توانید استخرهای نقدینگی برتر را به همراه ارزش کل قفل شده، سطح کارمزد و حجم معاملاتشان مشاهده کنید.

بخش حاکمیت و رای گیری

جایگاه مشارکت در حاکمیت و رای‌گیری یونی سواپ در رابط کاربری جدید یونی سواپ نسبت به ویدیو این مقاله تغییر کرده است. برای دسترسی به این قسمت باید روی آیکون سه نقطه کلیک کنید و سپس روی Vote in Governance بزنید. در این صفحه می‌توانید پیشنهاد یا پروپوزال‌های مطرح شده را مشاهده کنید و اگر پیشنهاد فعالی وجود داشت،‌ با داشتن توکن UNI به آن رای دهید. همچنین اگر خودتان پیشنهادی برای بهبود یونی سواپ دارید، با کلیک روی Create Proposal می‌توانید آن را ارائه دهید.

بخش آمار یونی سواپ

در این قسمت Uniswap آمار و  اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربران می‌گذارد. برای دسترسی به این بخش روی آیکون سه نقطه زده و سپس روی View More Analytics بزنید. وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید و دارای سه قسمت توکن‌ها، استخرها و Overview است. در این قسمت‌ها اطلاعاتی نظیر کل سرمایه قفل شده در یونی سواپ، کل حجم معاملات، توکن‌های برتر،‌ استخرهای برتر و تراکنش‌های انجام شده به کمک یونی سواپ قابل مشاهده است.

معرفی بخش NFT صرافی یونی سواپ

یونی سواپ در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ طی یک پست اعلام کرد که کاربران می‌توانند از مارکت‌پلیس NFT این پلتفرم استفاده کنند. بخش NFT یونی سواپ در واقع یک تجمیع‌کننده بازارهای توکن‌های بی‌همتا است و آغاز این بخش به خرید پلتفرم Genie توسط یونی سواپ برمی‌گردد. یونی سواپ ۵ ماه پس از خرید Genie مارکت‌پلیس خود را راه‌اندازی و در ابتدا ۵ میلیون USDC را بین کاربران سابق Genie ایردراپ کرد.

صرافی Uniswap

صرافی Uniswap برای یافتن بهترین قیمت یک توکن NFT، مارکت‌پلیس‌های محبوب زیر را تجمیع می‌کند و زیر هر یک از آيتم‌ها، یک تصویر کوچک از لوگوی مارکت‌پلیس آن وجود دارد. این بازارها عبارتند از :

OpenSea

X2Y2

LooksRare

Sudoswap

Larva Labs

Foundation

NFT20

کارمزد معاملات صرافی یونی سواپ

در ورژن دوم یونی سواپ کارمزد تمام استخرهای نقدینگی ۰.۳٪ بود،‌ اما در ورژن سوم ابتدا سه سطح کارمزد ۰.۰۵٪،  ۰.۳٪ و ۱٪ ایجاد شد که کاربران هنگام تامین نقدینگی می‌توانند سطح کارمزد مورد نظرشان را انتخاب کنند. برای معامله استیبل کوین‌ها که تقریبا ریسک ضرر ناپایدار ندارند،‌ اکثر افراد سطح کارمزد ۰.۰۵٪ را برای تامین نقدینگی انتخاب می‌کنند و وقتی ریسک یک جفت ارز بالا می‌رود، معمولا سطح ۱٪ انتخاب می‌شود.

همچنین این امکان وجود دارد که کاربران سطح کارمزد پیشنهادی خود را در قالب پروپوزال ارائه کنند و در صورت تایید به پروتکل یونی سواپ اضافه می‌شود. کما اینکه طی یک یک پروپوزال سطح ۰.۰۱٪ هم اضافه شده است.

خالق صرافی یونی سواپ

یونی سواپ توسط هیدن آدامز (Hayden Adams) از ایده‌ ویتالیک بوترین برای ایجاد بازارسازهای خودکار (AMM) متولد شد و در این مسیر کمک‌های مالی زیادی جذب کرد. یونی سواپ توانسته جایگاه خودش را به عنوان بزرگترین صرافی غیرمتمرکز با حجم معاملات بالا تثبیت کند و همواره به دنبال بهبود تجربه کاربران هم هست.

مزایای صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

1-عدم نیاز به احراز هویت

2-حجم معاملات بالا

3-امکان تامین نقدینگی و دریافت کارمزد برای کاربران

4-پشتیبانی از راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم برای پرداخت کارمزد کمتر

5-امکان خرید و فروش راحت‌تر توکن‌های NFT در قیمت مناسب و با کارمزد کمتر

معایب صرافی غیرمتمرکز Uniswap

1-عدم پشتیبانی از شبکه‌های بلاکچینی مختلف

2-امکان لیست شدن توکن‌های جعلی و کلاهبرداری (صرافی‌های متمرکز معتبر هر توکنی را قبل از لیست کردن به دقت بررسی می‌کنند)

3-نیاز به دانش بالاتر کاربران جهت استفاده و تامین نقدینگی

Related Posts

Leave a comment