قیمت بیت کوین به زیر ۴۱,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

photo_2022-04-11_21-59-46

قیمت بیت کوین با وجود خریدهای هنگفت اخیر بنیاد لونا، امروز به زیر محدوده ۴۱,۰۰۰ دلار سقوط کرد. با نگاهی به تحولات سال گذشته، کاملا مشخص است که بیت کوین، با رویدادهای مهمی چون شیوع ویروس کرونا، درگیری روسیه و اوکراین و عدم اطمینان در روابط تجاری چین و آمریکا اصلاح قیمت‌های شدیدی را تجربه کرده است. از طرفی اخیرا قیمت BTC همبستگی زیادی با بازارهای سهام آمریکا پیدا کرده است.

به گفته نوئل آچسون، یکی از مدیران شرکت جنسیس گلوبال، ضعف اخیر در روند بیت کوین احتمالا، ناشی از امتناع سرمایه‌گذاران سنتی از پیروی از بنیاد لونا به دلیل عدم اطمینان در رابطه با شرایط اقتصادی و سیاسی است.

آچسون در گفتگویی تلگرامی در این رابطه گفت:

قدرت شاخص دلار آمریکا (DXY) بخشی از این دلایل است اما به طور کلی، عدم اطمینان بیشتر در بازار، نگرانی کلان و تمرکز بر تاثیر نرخ‌ها از جمله دلایل اصلی کاهش اخیر است.

بر اساس داده‌های تریدینگ ویو، شاخص دلار آمریکا که ارزش واحد پولی این کشور را در مقایسه با سایر ارزهای بزرگ جهان مشخص می‌کند، در اوایل روز جاری به بالاترین سطح خود در ۲ سال اخیر رسید و با رشد سالیانه ۴.۳٪ به بالای ۱۰۰ افزایش یافت. شایان ذکر است دلار، در ماه جاری ۱.۵٪ افزایش یافته است.

کوین کلی، یکی از بنیانگذاران شرکت دلفی دیجیتال معتقد است دلار و بیت کوین همبستگی معکوسی با یکدیگر دارند و با رشد یکی، دیگری سقوط می‌کند. وی ماه گذشته در گفتگویی در این رابطه گفت:

سال ۲۰۱۷ یکی از بدترین سال‌ها برای دلار بود که با افزایش قیمت شدید بیت کوین همزمان شد. همچنین رشد بیت کوین در اوایل سال ۲۰۲۱ ناشی از ضعف دلار بود.

گریفین آردرن، از شرکت مدیریت دارایی کریپتو بلوفین در این رابطه اظهار داشت:

زمانی که شاخص دلار آمریکا به بالاترین حد خود می‌رسد و بیشتر صعود می‌کند، معمولا نشان‌دهنده افت قیمت بیشتر در سایر دارایی‌ها، چه بازار سهام، چه فارکس و چه بازار ارز دیجیتال است.

وابستگی و واکنش بیت کوین به بازارهای سهام نیز باعث نگرانی شده است. همزمان با قیمت‌گذاری سریع‌تر توسط فدرال رزرو، نقدینگی موجود برای تخصیص به بخش‌های با پتانسیل رشد بالا رو به کاهش است و همین، شرکت‌های فناوری بزرگ را با مشکل مواجه کرده است.

بنابراین، همانطور که آرتور هیز، یکی از بنیانگذاران صرافی بیت مکس پیش‌بینی کرده است، ممکن است با اصلاح قیمت شدید در بازار سهام شرکت‌های فناوری روبه‌رو شویم.

علاوه بر این، با ادامه جنگ روسیه و اوکراین، تورم در سراسر جهان در حال تثبیت است و احتمال اینکه بانک‌های مرکزی به این زودی به سیاست‌های تزریق نقدینگی به بازار متوسل شوند تقریبا صفر است.

اگر همه موارد گفته شده برای بروز اصلاح قیمت شدید کافی نباشد، احتمال پیروزی یک مارین لوپن، نامزد راست گرای افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ممکن است بازارها را درگیر کند.

پس از اینکه نتایج رای‌گیری نشان داد امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و لوپن، رقیب ملی‌گرای وی به ترتیب با ۲۷ و ۲۴٪ آرا، بیشترین رای را در دور اول رای‌گیری در روز یکشنبه از آن خود کردند، بازار آتی سهام اروپا با سقوط مواجه شد. پیشتازی اندک مکرون برخی از سرمایه‌گذاران را نگران این موضوع کرده است که لوپن بتواند با کسب آرای مخالفین قبل از دور نهایی رای‌گیری در تاریخ ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت)، این فاصله را کاهش دهد.

آچسون افزود:

علاوه بر تاثیر جنگ در اروپا، ما نتایج رای‌گیری دیروز فرانسه را داریم که می‌تواند، بسته به دور بعدی در تاریخ ۲۴ آوریل،‌ آشفتگی بیشتری به همراه داشته باشد.

وی در ادامه گفت:

و با این همه عدم اطمینان و نگرانی، به ویژه با توجه به نوسانات تاریخی رمزارزها، سرمایه‌گذاران کلان تصمیم گرفته‌اند یک گوشه بایستند و منتظر بمانند تا سیگنال‌های کافی برای سرمایه‌گذاری با قاطعیت وجود داشته باشد.

قیمت بیت کوین اخیرا قیمت BTC همبستگی زیادی با بازارهای سهام آمریکا نظیر Nasdaq و S&P پیدا کرده است. نمودار این همبستگی در یک سال گذشته را در زیر مشاهده می‌نمایید.

نمودار همبستگی قیمت بیت کوین با بازارهای S&P و Nasdaq

تحلیلگر مشهور بازار رمزارزها با نام فیلب فیلب در آخرین تحلیل خود با به اشتراک گذاشتن نمودار زیر عنوان کرده است که این اصلاح قیمت‌های V شکل، برای بورس نزدک (Nasdaq)، پیش‌تر باعث شد تا میانگین متحرک ۵۰ روزه دوباره فتح شود و با تشکیل الگوی سر و شانه معکوس، به اوج گیری این شاخص و همچنین قیمت بیت کوین کمک شایانی کرده باشد. بیت کوین بار دیگر به میانگین متحرک ۵۰ روزه خود رسیده و دوباره در این سناریو قرار گرفته است. در صورتی که شاخص مربوط به بازار نزدک مانند گذشته بتواند پس از این ریزش سنگین مسیر حرکتی خود را تغییر دهد. می‌توان خوش‌بین بود تا دوباره قیمت بیت کوین نیز به سطوح بالاتر برسد.

روابط بین قیمت‌ بیت کوین با شاخص‌های اقتصادی بازار آمریکا معمولا به صورت مقطعی تغییر حالت داده است. باید منتظر ماند تا مشخص شود بیت کوین چه مسیری را برای ادامه راه خود خواهد پیمود.

Related Posts

Leave a comment