کانون صرافان برای به‌کارگیری رمزارزهای داخلی در واردات اعلام آمادگی کرد

stable-coin-1000-way2pay-98-11-05

 

باتوجه به تصویب ضوابط استفاده از رمزارزهای داخلی برای واردات کالا توسط بانک مرکزی، کانون صرافان آمادگی خود را در خصوص بهره‌گیری از شبکه گسترده صرافان در استفاده از رمزارزهای داخلی جهت واردات کالا اعلام کرد.

به گزارش راه‌پرداخت، اول اردیبهشت‌ماه بود که ضوابط ناظر بر چگونگی استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی توسط واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صمت به منظور انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات و با رعایت مجموعه مقررات ارزی توسط هیأت عامل بانک مرکزی تصویب شد.

هیأت عامل این بانک با استناد به ماده (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور و در اجرای مصوبات شماره ۵۸۱۴۴/ت/۵۵۶۳۷هـ مورخ ۱۳۹۸.۵.۱۳ و ۸۶۵۷۳/ت۵۸۰۷۸هـ مورخ ۱۳۹۹.۷.۳۰ هیأت وزیران، این ضوابط را تدوین و تصویب کرد.

بر اساس مصوبات مذکور، استخراج‌کنندگان باید رمزارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم (بدون واسطه) به کانال‌های معرفی شده بانک مرکزی عرضه کنند. همچنین سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات، برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) را تدوین و ابلاغ کند.

بر مبنای بخش دیگر این مصوبه، استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها نیز با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

در همین راستا، از این به بعد صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور را انجام دهند.

در این باره، کانون صرافان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در شرایط حساس کنونی و محدودیت‌های تحمیل شده در نقل‌وانتقالات بین‌المللی، تصمیم مجموعه حاکمیت و به تبع آن بانک مرکزی در خصوص استفاده از پتانسیل رمزارزها در مراودات بین‌المللی، هرچند دیر، نویدبخش تسهیل در مراودات مالی در آینده نه چندان دور خواهد بود.»

در ادامه متن این اطلاعیه آمده است: «کانون صرافان ضمن استقبال از این تصمیم، اعلام می‌کند که با استفاده از شبکه گسترده صرافان مجاز و کارگزاران خود، آمادگی کامل دارد تا ضمن همکاری با تمام نهادهای مرتبط در این حوزه اعم از وزارت صمت، بانک مرکزی، فعالین حوزه استخراج و خرید و فروش، اقدام به ارائه زیرساخت آماده و یا حمایت از زیرساخت‌های موجود کند.»

حال نکته اصلی اینجاست که چرا کانون صرافان به ناگاه وارد این فضا برای مبادلات رمزارز در کشور شده موضوع بسیار حائز اهمیتی است.

Related Posts

Leave a comment