پروژه کریپتو ریال ایران وارد فاز ازمایشی شد

shutterstock_335788784-760x428

بانک مرکزی کشور اعلام کرد مرحله پیش آزمایشی طرح معرفی ریال دیجیتال ایران با موفقیت به پایان رسیده است. مقامات تهران قصد دارند استفاده از ارز دولتی را گسترش دهند و آن را در سیستم پرداخت ایران ادغام کنند.

دولت ایران برای آزمایش ارز دیجیتال خود آماده می شودرئیس اداره نظارت بر سیستم‌های پرداخت بانک مرکزی ایران در هفته جاری اعلام کرد، پروژه انتشار نسخه دیجیتالی فیات ملی ایران که از آن به عنوان «ریال رمزنگاری» نیز یاد می‌شود، وارد فاز آزمایشی می‌شود.

به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی (MBRI) رگولاتوری، محمدرضا مانی یکتا، بدون اشاره به جزئیات، گفت که مرحله مقدماتی با دستاوردهای خاصی به پایان رسیده است. او در جریان کنفرانسی به بانکداری الکترونیک و سیستم های پرداخت صحبت می کرد.

مانی یکتا در روز دوشنبه در اولین روز این مجمع همچنین خاطرنشان کرد که بیش از 90 بانک مرکزی در حال انجام پروژه‌هایی در حوزه بلاک چین هستند. وی خاطرنشان کرد: مقام پولی ایران در سال 1396 گام های اولیه در این راستا را عمدتاً در زمینه اقدامات فنی انجام داد.

وی یادآور شد: بانک مرکزی به موضوعات مختلفی از جمله مدیریت چالش های اقتصادی مرتبط با پرداخت های خرد و بررسی ابعاد مختلف پرداخته است. او همچنین خاطرنشان کرد که اولین انتشار ریال دیجیتال در سپتامبر 2022 انجام شد، زمانی که بانک آغاز راه اندازی آزمایشی CBDC را اعلام کرد.

ارز صادر شده بین بانک‌های ملی و تجاری که زیرساخت‌های لازم را دارند و آماده ارائه خدمات مربوطه به مردم هستند، توزیع شد. این مجری افزود: قوانین حاکم بر ریال دیجیتال با قوانین اسکناس های ریالی مطابقت دارد.

بانک مرکزی ایران علاوه بر ارز دیجیتال خود، ایجاد بالقوه یک استیبل کوین با پشتوانه طلا برای استفاده در تسویه حساب های بین المللی را در نظر گرفته است. بر اساس گزارش های منتشر شده در مطبوعات روسیه در اوایل سال جاری، این موضوع با مقامات مسکو مورد بحث قرار گرفته است. هر دو کشور توسط دولت های غربی تحریم شده اند. 

Related Posts

Leave a comment