5عامل مهم در بازار بیتکوین که باید در این هفته به آن‌ها توجه داشت.

photo_2022-02-08_01-35-43

بیتکوین (BTC) طی هفته در حال تلاش برای بالارفتن از محدوده 42 هزار دلار بوده و هفته مثبتی را پشت‌ سر گذاشته است.

باتوجه به رویدادهای هفته گذشته و وجود شک و شبهه میان سرمایه‌گذاران نسبت به ورود مجدد بیتکوین به محدوده 30 هزار دلار، معامله‌گران می‌توانند به 5 عامل زیر توجه داشته باشند.

پرایس اکشن بیتکوین

 با تحرکات صعودی بیتکوین طی هفته گذشته، محدوده 40 هزار دلار بیتکوین را حمایت کرد و تحلیل‌گران اظهار داشتند که نوسان بیتکوین در محدوده 41 هزار دلار می‌تواند در بلندمدت به یک حمایت مهم برای این ارز تبدیل شود.

 تحلیل‌گر و معامله گر Credible Crypto معتقد است که تحرکات قیمتی این هفته بیتکوین، آغاز موج پنجم الیوتی چندساله بیتکوین می‌تواند باشد. همچنین افزود که اگر چنین باشد، احتمالاً توجه سرمایه‌گذاران از آلتکوین‌ها به بیتکوین معطوف خواهد شد.

داده‌های درون شبکه Whalemap نیز نشان می‌دهند که محدوده 38 هزار دلار همچنان منطقه‌ای قابل توجه برای نهنگ‌ها بوده که هفته گذشته نیز در این ناحیه شروع به اضافه کردن به دارایی های خود کرده‌اند.

 نرخ تورم و شاخص CPI ماه ژانویه

 در میان رشد قیمتی شرکت‌های بزرگ بورسی که بیتکوین به آن‌ها همبستگی پیدا کرده است، رشد قیمتی آمازون و از آن طرف کاهش ارزش سهام شرکت متا دوگانگی عجیبی را در بازار بورس ایجاد کرد که بیتکوین در نهایت از این دوگانگی به نفع خود استفاده کرد و رشد قیمتی را تجربه کرد. قیمت نفت نیز با افزایش تورم افزایش یافته است.

Peter Brandt نیز در این رابطه اظهار کرد که تورم بسیار جدی بوده و فدرال رزرو کار بسیار سختی برای مهار آن در پیش دارد. وی افزود که سیل نقدینگی که در دو سال گذشته وارد جامعه شده بسیار زیاد بوده و فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره بسیار عقب تر از عملکرد مطلوب است. او افزود که تورم در مقایسه با دوره‌ای مشابه در قرن گذشته بسیار کم‌تر بوده و بسیار بیشتر از این می‌تواند افزایش یابد.

Pentoshi از تحلیل‌گران بازار نیز اظهار کرد که قیمت نفت می‌تواند به بیش از 100 دلار برسد.

کاهش ارزش دلار

با اعمال سیاست‌های انقباضی اروپا در اوایل ماه فوریه، شاهد کاهش ارزش قیمت دلار بوده‌ایم و شاخص DXY نیز ریزش را تجربه کرد.

 پس از عبور از محدود 97 برای اولین بار در بیش از یک سال، شاخص DXY با مقاومت محکمی روبرو شد و اکنون به پایین‌تر از 95.6 رسیده است. این مقدار پایین ترین سطح این شاخص از اواسط ماه نوامبر بوده، درست زمانی که بیتکوین به ATH خود در 69 هزار دلار رسید.

معامله‌گر، سرمایه‌گذار و کارآفرین، Bob Loukas، در این‌ باره اظهار داشت که بیتکوین با شاخص DXY همبستگی معکوس داشته و هر رشد قیمتی شدیدی از این ارز می تواند به راحتی ارزش دلار را تضعیف کند. Michaël van de Poppe نیز اظهار کرد که معتقد است شاخص DXY اصلاحات بیشتری را نیز تجربه خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد که توقف افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) بر دلار فشار بیشتری وارد کرده است. اگر DXY اصلاحات بیشتری را تجربه کند،در بلندمدت نشانه خوبی برای بیتکوین و دارایی های ریسک پذیر خواهد بود.

 به سود رسیدن هولدرهای کوتاه مدت

همانطور که توسط تحلیل‌گر درون شبکه، Root، اشاره شده است، بخشی از عرضه BTC که توسط هولدرهای کوتاه مدت کنترل می شود، با سقوط به سطوح پایین قیمتی از دیدگاه کلان، افزایش می‌یابد.

در همین حال، شاخص سود دهی هولدرهای کوتاه‌مدت برای اولین بار از کریسمس در این آخر هفته به بالای 1، به معنی به سود رسیدن این سرمایه‌گذاران، رسیده است. این شاخص نشان می‌دهد که این هولدرهای کوتاه‌مدت چون به سود رسیده‌اند شروع به فروش کرده‌اند و در ضرر نفروخته‌اند.

 شاخص ترس و طمع

‏شاخص ترس و طمع که بیشتر ماه گذشته را در منطقه “ترس شدید” سپری کرد، اکنون در آستانه خروج از محدوده “ترس” است. این اتفاق می‌تواند منجر به تغییر شاخص به محدوده “خنثی” برای اولین بار از زمان ATH بیتکوین در ماه نوامبر شود.

تاریخ نشان داده است که تداوم احساسات در محدوده‌‌ی خنثی، به پرایس اکشن BTC مرتبط است. سودهای “کم ولی پیوسته” نشانه‌ای است که معامله‌گران برای اطمینان از روند صعودی بلندمدت به دنبال آن هستند.

Related Posts

Leave a comment