ارز دیجیتال آوه(Aave)چیست؟

aave-portocol-1

پروتکل Aave چیست؟ آشنایی با پروتکل وام‌دهی آوه و توکن حاکمیتی AAVE

 

پلتفرم Aave یک بازار پول بر بستر اتریوم است که در آن کاربران می‌توانند دارایی‌های بسیار متنوعی را از استیبل‌کوین‌ها تا آلت‌کوین‌ها قرض داده یا قرض بگیرند.

ارز دیجیتال (Aave) ، رمزارزی که با هدف وام دادن و وام گرفتن از رمز ها تلاش می کند تا با ایجاد یک زیرساخت شفاف و منبع باز بتواند خدمات جامعی را به کاربران خود ارائه دهد.

(Aave)  یک پروتکل مالی غیر متمرکز می باشد که سیستم عملکردش به این گونه می باشد که وام دهندگان، دارایی و سرمایه های دیجیتال خود را در شبکه نقدینگی  (Aave) واریز می کند و به این ترتیب برای خودش سود آوری می کند.

از سوی دیگر وام گیرندگان شبکه (Aave) نیز با دریافت وام از این سیستم و شبکه به دریافت وجه وام می پردازند و رمزارز خود را به عنوان وثیقه قرار می دهند.

جالب است که بدانید (Aave) یک لغت فنلاندی است که به معنی ” شبح ” می باشد.

این نام را با توجه به این موضوع انتخاب کردند که هدف رمز ارز (Aave) ایجاد زیر ساختی مناسب و شفاف برای دیفای انتخاب شده است.

 تیم پروژه (Aave) از مدیرانی بسیار کارآمد ، مهندسینی ماهر و اعضایی بسیار حرفه ای تشکیل شده است که همین موضوع موجب ارائه خدمات عالی توسط تیم این گروه به کاربران می شود.

تیم سازنده Aave چه کسانی هستند؟

شرکت Aave در سال ۲۰۱۷ توسط استانی کولچوف (Stani Kulechov) در کشور سوئیس بنیان‌گذاری شد.

Stani Kulechov و Lazaro Gustave از زمان پروژه ETHLend در تیم Aave حضور و فعالیت دارند و موجب پیشرفت خوبی در شبکه ارز دیجیتال (Aave) شده است.

ویژگی های (Aave) چیست؟

Aave یک پلتفرمی بر بستر بلاکچین است که شامل 3 دسته وام دهندگان، وام گیرندگان و تامین کنندگان موجودی می باشد

روش دریافت وام با وثیقه گذاشتن رمز ارز و یا دریافت سود با وام دادن ارزهای دیجیتالی یک سیستمی  وام دهی همتا به همتا می باشد.

این شرکت یک بستر بزرگ و یک فضای جامعی از نقدینگی فراهم کرده تا افراد بتوانند در این بستر به ارائه وام و یا دریافت وام پردازند وسود خود را از شبکه دریافت کنند.

مزایای سیستم آوه (Aave)

-1سادگی و راحتی

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم وام‌دهی Aave سادگی و راحتی استفاده از آن است و به عبارتی این سیستم طوری طراحی‌ شده است که افراد قادرند به راحتی از آن بهره‌مند شوند. در حقیقت، از همان زمانی که نام این پلتفرم ETHLend بود، این پروتکل به‌عنوان یکی از آسان‌ترین پلتفرم‌ها در دنیا DeFi شناخته می‌شد.

2_سود خوب برای وام ها

از دیگر مزیت‌های پلتفرم آوه این است که سود خوبی برای وام‌ها ارائه می‌دهد. این پلتفرم به‌عنوان یک پلتفرم وام با حجم بالا توسعه داده شده است که هدفش این است که این دو جنبه پروتکل را جبران کند.

3_حاکمیت غیر متمرکز

از دیگر مزایای آوه، حاکمیت غیرمتمرکز پروتکل است. دارندگان توکن Aave می‌توانند با رأی دادن در بهبود و یا تغییر مقادیر در سیستم و در رشد و تکامل پروتکل مشارکت داشته باشند.

4_امنیت بالا

از دیگر مزیت‌های مهم و برجسته پلتفرم Aave امنیت بالای آن است. امنیت و عملکرد خوب این پلتفرم آن را به یکی از بهترین پلتفرم‌های مالی تبدیل کرده است.

آوه چطور کار می‌کند؟

در اکوسیستم آوه، استخرهای وام‌دهی رکن اصلی به شمار می‌روند. در حقیقت همین استخرها هستند که امکان عرضه دارایی و

وام‌گیری را فراهم می‌کنند. کاربران دارایی‌هایی را که می‌خواهند وام بدهند، در استخرهای Aave واریز می‌کنند و وام‌گیرندگان نیز با

ارائه وثیقه، از این استخرها وام می‌گیرند. توکن‌های وام‌گرفته شده، قابلیت معامله را دارند.

پروتکل Aave برای انجام این عملیات، اقدام به تولید دو نوع توکن کرده است:

 

-1توکن‌ AAVE: این توکن رمزارز بومی‌ پروتکل آوه است و به دارندگانش مزایایی اعطا می‌کند. برای مثال، افرادی که رمزارز AAVE را وام می‌گیرند،

کارمزدی از آنها کسر نمی‌شود. همچنین وام‌گیرندگانی که از توکن AAVE به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند، از تخفیف در کارمزدهای خود بهره‌مند می‌شوند.

وام‌گیرندگانی که توکن آوه را به عنوان وثیقه پرداخت می‌کنند، می‌توانند مقدار بیشتری وام بگیرند. هر کسی می‌تواند بدون محدودیت با قراردادهای هوشمند پروتکل Aave کار کند، دارایی خود را به منظور وام‌دهی واریز کند و در ازای آن سود دریافت کند و یا از سیستم وام بگیرد.

-2توکن های aToken

aTokenها توکن‌هایی هستند که در هنگام عرضه و برداشت دارایی‌ها در هر کدام از بازارهای Aave مینت و سوزانده می‌شوند. این توکن‌ها نماینده دارایی‌های واریزی هستند و بازدهی که از آن دارایی‌ها به دست می‌آید نیز در قالب این توکن‌ها مشخص می‌شود.

ارزش این توکن‌ها به ارزش دارایی واریزی به استخر وابسته است و ارزش معادل ۱ به ۱ با رمزارز واریزی دارند.  مثلا اگر ۱۰۰توکن دای (DAI) در آوه واریز کنید، ۱۰۰ توکن aDAI دریافت می‌کنید. در این مثال، aDAI نمونه‌ای از aToken مربوط به دای است. بازده توسط این توکن‌ها دریافت می‌شود و در هر زمان، قابل تبدیل یا بازخرید به توکن اصلی (در این مورد DAI) است.

زمانی که aToken بازخرید شود، عمل سوزاندن توکن انجام می‌شود. ارزش aTokenها به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود و در کیف پول شما قرار می‌گیرد. aTokenها را می‌توان در سایر پلتفرم‌های دیفای که از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد.

توکن‌هایی که پروتکل Aave‌ پشتیبانی می‌کند، می‌توان به اتر (ETH)، دای (DAI)، لینک (Link)، میکر (MKR)، تتر (USDT)، بت (BAT)، مانا (Mana)، یونی (UNI) و BUSD اشاره کرد.

صرافی های قابل معامله آوهAave

رمزارز آوه را می‌توان از صرافی‌های بایننس، کوین بیس، کراکن، کوکوین و بیت فینکس خریداری کرد. همچنین خرید و فروش این رمزارز از طریق صرافی‌‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، اسپوکی سواپ و پنکیک سواپ نیز امکان‌پذیر است.

کیف پول‌های آوه

 کیف پول‌های معتبری از آوه پشتیبانی می‌کنند. در این میان نام‌های آشنایی و مشهوری همچون متامسک، لجر، تراست ولت، اتمیک ولت و سیف پال به چشم می‌خورند. با مراجعه به این کیف پول‌ها و جستجوی رمزارز Aave، می‌توانید اقدام به خرید و فروش یا نگهداری این توکن کنید.

آيا می‌توان رمزارز Aave را استخراج کرد؟

خیر. این ارز دیجیتال روی بستر اتریوم است و از استاندارد ERC۲۰ استفاده می‌کند. بنابراین امکان استخراج آن وجود ندارد.

Related Posts

Leave a comment