توکن غیر مثلی NFT چیست؟

3.

NFT چیست؟

nft ها توکن های غیر مثلی و قابل معاوضه هستند.  این توکن ها مثل سند دیجیتالی غیر تکراری و منحصر به فرد را برای هر نوع دارایی دیجیتالی صادر می شوند . در واقع nft یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم های  اپن سورس ( که هرکسی میتواند از این سایت استفاده کند) تنظیم و برای ایمن سازی آن به صورت دیجیتالی استفاده میشود . پس از نوشتن میتوان آن را ذخیره یا به طور دائمی در  قالب یک رمز ( معمولا به نام توکن ERC721) در یک شبکه بلاکچین مثل اتریوم منتشر کرد. 

فهرست مطالب

تفاوت توکن های قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه

تفاوت های زیادی بین توکنهای قابل تعویض (Fungible) و غیرقابل تعویض (Non-Fungible) وجود دارد. برای سادگی مقایسه این دو توکن جدول زیر را مرور کنید.

توکن های قابل تعویض(Fungible)

توکن های غیر قابل تعویض (non-fongible)

 • همه توکن ها دارای خصوصیات یکسانی هستند.

برای مثال اتریوم و یک شمش طلا با همان وزن هستند.

 • قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر است.مثلا اسکناس ۱۰ هزارتومانی را میتوان به اسکناس های ۱۰ تا ۱ هزارتومانی تقسیم کرد.
 • هر توکن منحصر به فرد است.مثل شماره تلفن همراه، کد ملی ، پلاک ماشین و کد پستی.

 

 • قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر نیست.

پس به سادگی فهمیدیم که توکن های قابل تعویض توکن هایی هستند که بجای هم قابل معامله اند و ارزش آنها ثابت میماند. در مثال بالا بیت کوین، یک توکن قابل تعویض است زیرا صرف نظر از تاریخچه و مالکیت آن، ارزش یکسانی دارد و در مقابل، توکن های غیرقابل تعویض مثل NFT ارزش یکسانی ندارند!

قابلیت تعویض (fungible) چیست؟

قابلیت تعویض (fungible) امکان مبادله یک دارایی با دارایی‌های مشابه بدون از بین رفتن ارزش آن گفته میشود. NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به معنی غیرقابل تعویض است. این برنامه با استفاده از سیستمی مشابه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ساخته شده است. اما NFT یک تفاوت اساسی با ارزهای دیجیتال دارد. برای درک بهتر این تعریف، به مثال زیر توجه کنید.

یک اسکناس ۱۰ هزارتومانی ازنظر ارزش با یک اسکناس ۱۰ هزارتومانی دیگر برابر است. به همین خاطر وقتی اسکناس ۱۰ هزارتومانی از کسی قرض بگیرید، لازم نیست بعدها دقیقاً همان اسکناس را پس بدهید؛ چرا که نوع دیگر آن هم به همان اندازه ارزش دارد. به زبان ساده یعنی ۱۰ هزار تومان برابر با ۱۰ تا ۱هزار تومانی یا ۵ تا ۲ هزار تومانی در ارزهای دیجیتال هم این تعریف پابرجاست.

یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر کاملاً برابر است و ارزش یکسانی دارد. اما وقتی صحبت از توکن های غیرقابل تعویض به میان می آید این موضوع تغییر پیدا میکند. توکن های NFT با نمونه های مشابه ارزش متمایزی دارند. داشتن این ویژگی باعث شده است که NFT منحصربه فرد ساخته شود و به همین خاطر غیرقابل تعویض باشد، مثل دارایی های دنیای واقعی ما همچون سنگهای قیمتی، آثار هنری و کالاهای لوکس دیگر. و این بدان معنی ست که یک NFT با NFT دیگر برابر نیست!

کلمه NFT مخفف چیست؟

کلمه NFT مخفف شده کلمه non fungible token است. در واقع NFT ها نوعی توکن(Token) رمزنگاری شده هستند که سند مالکیت یک اثر دیجیتال را در فضای بلاکچین صادر می کنند.

آموزش ساخت ان اف تی؛ از مفهوم ضرب تا ایجاد رایگان

 فرآیند تبدیل NFT آنها به بخشی از شبکه بلاک چین اتریوم پالیگان تزوس سولانا صورت خواهد گرفت در واقع به بارگذاری اثر شما در سایت های فروش nft  یا (marketplace) ضرب کردن یا minting گفته می شود و به قیمت‌گذاری و آماده سازی برای فروش قیمت گذاری listing گفته میشود   و از بعد از اولین فروش شما درصدی (از 1 درصد تا 50 درصد)  که خود شما در مرحله  ضرب کردن انجام داده اید به سازنده اصلی ( اولین شخصی که nft را برای فروش گذاشته) تعلق میگیرد.

فرآیند استخراج ارز از ولت ها ( کیف پول )  بدون هزینه نیست و وقتی پای بلاک چین اتریوم و کارمزد بالای آن که با شلوغ‎ تر شدن شبکه نیز افزایش می ‎یابد، به میان آید، نگرانی از بابت هزینه ها دو چندان خواهد شد؛ اما خبر خوب این است که شما میتوانید با استفاده از ارز هایی مثل پالیگان (polygon) پول بسیار کمتری بابت مالیات یا ( gas fee ) پرداخت نمایید البته با تلاش برخی از برنامه نویسان، این کار برای شما بسیار آسان تر کرده اند و شما  می‎توانید با روش هایی بدون پرداختن پول گس و آموزش ساخت ان اف تی، NFTهای خود را بدون پرداخت کوچکترین هزینه های ضرب نمایید!

اخیرا پلتفرم‎ های زیادی در دسترس شما قرار گرفته تا بتوانید در عرض چند دقیقه، ان اف تی خود را ایجاد و به فروش برسانید و حتی  برخی از بازارهای NFT، تغییرات عمدهای را در ساختار هزینه‎ ها انجام دادهاند تا پای افراد بیشتری را به مارکت خود باز کنند؛ از برجسته ‎ترین این پلتفرم ها می‎توان به Rarible ،OpenSea و M intable  اشاره کرد.

آیا ان اف تی NFT قانونی است؟

کد NFT یک دارایی با امضای دیجیتالی از طرف سازندهی آن است که با کمک رمز در هر سرور، مرورگر یا سیستم عاملی احراز هویت را انجام میدهد و آن را به روشی غیرمتمرکز تأیید میکند. بنابراین در این فضا هیچ سازمانی مسئول میزبانی NFT نیست. برای مثال اگر یک NFT برای بلیت یک کنسرت ساخته شود لازم نیست آن بلیت از طریق پلتفرم های فروش بلیت مثل ایران کنسرت تأیید شود چراکه به سادگی امکان تأیید آن در شبکه بلاک چین فراهم است.

ان اف تی NFT چگونه کار میکند؟

ان اف تی (nft) ها در یک شبکه بلاک چین ساخته شده اند که یک دفتر عمومی توزیع شده است و معاملات را ثبت می کند. این فرآیند پایه ی ساخت ارزهای دیجیتال است. البته NFT ها معمولاً در بلاک چین Ethereum طراحی می شوند.

NFT از اشیاء دیجیتال ساخته میشود که نامشهود است، مثل:

 • GIF ها
 • آثار هنری
 • کلکسیونها
 • فیلم ها و موارد مهم ورزشی
 • کاور های بازی ویدیویی (موسیقی به نوعی NFT ها مانند کالاهای لوکس هستند، اما در قالب فضای دیجیتال.)

ان اف تی (NFT) چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه ی نوشتار ان اف تی چیست، به بررسی ویژگی های توکن های غیرقابل معاوضه میپردازیم. ویژگی های انها عبارت اند از:

 1. قابل انتقال: برخلاف توکن های قابل ترید و معاوضه، ان اف تی در بازارهای خاصی خرید و فروش میشوند. با این وجود، ارزش آنها به خاص و منحصر به فرد بودنشان وابسته است.
 2. دارای اصالت: توکن های غیرقابل معاوضه مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین هستند؛ بنابراین میتوانید از اصالت NFT خود مطمئن شوید؛ چرا که ایجاد چیزی جعلی در لجر تغییر ناپذیر نامتمرکز، تقریباً ممکن نیست!
 3. تقسیم نشدنی: با اینکه این موضوع به عنوان یک قانون مشخص نشده، اما بیشتر توکن های غیرقابل معاوضه به واحدهای کوچکتر قابل تقسیم نیستند! به بیان ساده تر، یا شما یک اثر هنری دیجیتال را میخرید، یا اصلا آن را نمیخرید.
 4. کمیاب: ارزش و قیمت ان اف تی به خاطر کمیاب بودن آنها است. توسعه دهندگان ان اف تی ها هر اندازه که قصد داشته باشند می توانند از این توکن ها ایجاد کنند؛ اما با محدود کردن تعداد آن ها و ساخت با تعداد کم، باعث افزایش ارزش آنها میشوند.
 5. حافظ حق مالکیت: این مورد هم به استفادهی NFT از پلتفرم های غیرمتمرکز اشاره میکند که در آن هیچ مالکی دادهای را پس از ثبت نمیتواند تغییر دهد.
 6. یکتایی: آخرین ویژگی ان اف تی ها، یکتایی آن هاست. ان اف تی ها دارای زبان های (Tab) از اطلاعات ثابتی در مورد یکتا بودنشان هستند. به بیان ساده، این ویژگی به عنوان گواهی اصالت استفاده می شود.

ان اف تی (NFT) چه ویژگی هایی دارد؟

ان اف تی ها میتوانند یک سرمایه گذاری مالی، یک خرید احساسی، یک کالای کلکسیونی یا روشی برای خریدار باشند تا مانند یک هنرمند یا یک برند، ارتباط بیشتری با خالق NFT داشته باشد. این شبیه به چگونگی جمع آوری تمبرهای پستی، سکه های قدیمی یا کلکسیون پروانه ها توسط افراد است.

و یا افراد ترید و (فیلیپر) که مانند یک معامله گر حرفه ای نقاط قوت و نقاط ضعف یه nft را می سنجند بعد از آن تصمیم به خرید nft ها می گیرند و آنها را با قیمت های بالاتری به دست تریدر های بعدی می رسانند و نهایتاً اگر nft ها ملاک های لازم  برای معروف شدن  را داشته باشند به دست افراد فعال حوضه متاورس می رسد.

کریس آلیک، مدیر فناوری و خلاقیت فناوری در Deutsch LA عقیده دارد مردم تمایل دارند مجموعه ای از چیزها را در یک فضای آنلاین داشته باشند تا بتوانند پرستیژ و برند خود را در فضای دیجیتال مثل نوع لباس پوشیدن در واقعیت به نمایش بگذارند.

همچنین nft یک جنبه دیگر برای جامعه دارد. به عنوان مثال، برخی از هنرمندانی که از آثار هنری دیجیتال خود NFT ایجاد میکنند، به خریداران امکان دسترسی انحصاری به یک کانال خصوصی برای گفتگو مثل discord twitter reddit) و club house) را می دهند که فقط خریداران nft  های آن هنرمند به آن دسترسی دارند بنابراین این اتفاق باعث تشکیل یک جامعه انحصاری میشود.

گران قیمت ترین NFT های دنیا

روزانه تعداد زیادی NFT در دنیای کریپتو کارنسی معامله می شود که قیمت های متفاوتی دارند. اما برخی از این NFT ها با قیمت های نجومی به فروش می رسند، از معروف ترین و گران قیمت ترین ان اف تی های دنیا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • The Merge؛ به قیمت ۹۱.۸ میلیون دلار
 • The First ۵۰۰۰ Days؛ به قیمت ۶۹ میلیون دلار
 • Beeple, Human One؛ به قیمت ۲۹.۹۸ میلیون دلار
 • Larva Labs, CryptoPunk ۷۵۲۳؛ به قیمت ۱۱.۷۵ میلیون دلار
 • Larva Labs, CryptoPunk ۳۱۰۰؛ به قیمت ۷.۵۸ میلیون دلار
 • Xcopy: Right-Click and Save As Guy؛ به قیمت ۷.۹ میلیون دلار
 • Art Blocks, Ringers ۱۰۹؛ به قیمت ۶.۹۳ میلیون دلار
 • Beeple, Cross road؛ به قیمت ۶.۶ میلیون دلار
 • This Changed Everything؛ به قیمت ۵.۴ میلیون دلار
 • Save Thousands of Lives؛ به قیمت ۴.۵ میلیون دلار
5/5

Related Posts

Leave a comment