5عامل مهم در بازار بیتکوین که این هفته باید به آن‌ها توجه داشت!

IMG_20230102_221509_963
در حالی که شاخص نوسانات تاریخی بیتکوین (BVOL) کف تاریخی جدیدی را ثبت کرده است عواملی همچون کم عمق بودن بازار در تعطیلات آغاز سال نو، بسته شدن کندل سالانه و همچنین انتشار داده‌های اقتصادی جدید می‌تواند شرایط را تغییر دهد. در همچین فضایی برخی از معامله‌گران همچنان انتظار دارند که سطوح پایین‌تری از جمله 12 هزار دلار را ببینیم.
هشدار مایکل بری در مورد موج جدید تورم
‏در هفته‌ی جاری برخی از داده‌های اقتصادی مهم از جمله شاخص مدیران خرید (PMI) و همچنین اشتغال بخش غیر کشاورزی منتشر می‌شود که می‌تواند بازار را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین روز 4 ژانویه فدرال رزرو صورت جلسه‌ی خود را منتشر می‌کند که می‌تواند سیاست فدرال رزرو را در آینده مشخص کند. از نظر مایکل بری معروف به ” Big Short ” وقوع رکود در ایالات متحده حتمی است و در نتیجه فدرال رزرو اقدامات خود را محتاطانه تر انجام می‌دهد و این می‌تواند به بالارفتن دوباره‌ی تورم منجر شود.
 کاهش هش‌ریت شبکه‌ی بیتکوین
 در تاریخ 3 ژانویه، سختی شبکه‌ی بیتکوین مجددا تنظیم خواهد شد و انتظار می‌رود که مجددا کاهش پیدا کند. همچنین بر طبق شاخص هش‌ریبن ماینر‌های بیتکوین برای تسلیم بیش‌تر تحت فشار قرار گرفته‌اند که این موضوع برای سلامت شبکه‌ی بیتکوین می‌تواند بد باشد.
‏کم شدن عرضه بیتکوین
‏ بر طبق اطلاعات گلسنود، موجودی بیتکوین‌های غیر فعال در بازه‌ی ۵ تا ۷ سال از زمان ژانویه 2018 با سقف تاریخی خود رسیده است. همچنین موجودی بیتکوین‌هایی که بین 3 تا 6 ماه اخیر فعال بوده‌اند نیز به کف تاریخی خود رسیده است. این اطلاعات نشان می‌دهد در حال حاضر بیتکوین‌های فعال در شبکه به کمترین حد خود رسیده است.
انتظار کاهش سنتیمنت
‏با وجود ریزش بازار پس از سقوط FTX شاخص ترس و طمع به محدوده‌های کف خود در سال 2022 سقوط نکرده است و برخی از تحلیلگران انتظار دارند تا در سال 2023 دوباره شاهد کف سال 2022 یعنی 6 از 100 باشیم.

Leave a comment